PersonerPlatser
1500-talets första hälft usk. Sauerland, Herzogtum Westfalen, Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation
   Hindrich Zeppenfeldt
1500-talets senare hälft usk. Fellingsbro s:n., Rampnszberg, Wästmanland (>1589 Ramshytte s:n.) Födelseort sannolik.
   Elin (Ambrosiusdotter Keyser) (- 1646)
1600-talets första hälft usk. Herrschaft Querfurt, Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation
   Anders Qvarfordt
1600-talets första hälft usk.
   Walentin Walentinsson Köhler (- 1668)
Adolf Fredrik, Stockholm
   Anna Gustava Oljeqvist (1790 - 1819)
Akre, Gotland
   Johannes Herlitz (1759 - 1815)
Algustad i Segerstad, Wermland
   Maria Turesdotter Sandelin (1734 - 1788)
Allhelgona s:n., Östergöthland
   Lars Ringqvist Bjerbom (1767 - 1810)
Alsters s:n., Kilstad, Wermland
   Reinhold Antonsson (1717 - 1800)
Anga s:n., Gotland
   Carl Niclas Herlitz (1720 - 1781)
   Gabriel Thimoteus Herlitz (1764 - 1812)
   Johannes Herlitz (1759 - 1815)
Arboga Stad, Wästmanland
   Wilhelm Cupp (- 1733)
Arboga stad, Wästmanland
   Christina Emporagria (1687 - 1722)
Arboga, Garpströmmen, Wästmanland
   Magdalena Toresdotter (1670 - 1694)
   Nicolaus Nicolausson Herou (1658 - 1694)
Arboga, Wästmanland
   Catharina Johansdotter Blavier (- 1694)
   Christiern Christiernin (1677 - 1736)
Arbrå s:n., Koldemo, Hellsingland
   Erich Jonsson (1565 - )
   Jonas Erichsson
   Per Erich Erichsson (1590 - 1640)
Arbrå s:n., Koldmo Gård, Koldemo, Hellsingland
   Erich Jonsson (1565 - )
   Ericus Erici Kolmodinus (1589 - 1649)
   Jonas Erichsson
   Michaël Erici Kolmodinus (1597 - 1677)
   Per Erich Erichsson (1590 - 1640)
Ardre s:n., Gotland
   Lona Maria Schreiber (1784 - 1859)
Asker s:n., Lilla Breven, Nerike
   Elias Qvarfordt (1714 - 1773)
Askers s:n., Asker, Nerike
   Birgitta Walentinsdotter Köhler (1715 - 1759)
   Elias Qvarfordt (1714 - 1773)
Askers s:n., Brevens Bruk, Nerike
   Brita Samuelsdotter Runsten (1721 - 1766)
Avesta s:n., Dalarna
   Elisabet Erichsdotter (1653 - 1726)
Bankeryd s:n., Attorp herrgård, Småland
   Helena Maria Lothigius (1723 - 1790)
Bankeryds s:n., Småland
   Birgitta Knöppel (1710 - 1761)
Barlingbo s:n., Barlingbo Prästgård, Gotland
   Carl Sörensson Lindenlöf (1715 - 1775)
   Helena Christina Kolmodin (1726 - 1799)
Barlingbo s:n., Gotland
   Nils Höök (1668 - 1715)
Billeberga s:n, Årup, Skåne
   Erich Simzon (1679 - 1720)
Billeberga s:n., Årup, Skåne
   Carolina Simzon (1720 - 1796)
   Juliana Constantia Simzon (1713 - 1759)
Bjurtjärn s:n., Lanfors Bruk, Wermland
   Margaretha Andersdotter Herou (1684 - 1759)
Bjurtjärn s:n., Lanfors Hammare, Wermland
   Anders Hindrichsson Herou (1645 - 1692)
   Margaretha Andersdotter Lekberg (1649 - 1720)
   Reinhold Nilsson Bleckertz Lekberg (1683 - 1761)
Bjurtjärn s:n., Wermland
   Lena N.N. (1731 - 1800)
   Margaretha Andersdotter Herou (1684 - 1759)
   Reinhold Nilsson Bleckertz Lekberg (1683 - 1761)
Björke s:n., Gotland
   Magdalena Maria Kahl (1740 - 1765)
Björkhyttan, Lindesberg, Wästmanland
   Margareta Andersdotter (1728 - 1807)
Björkvik s:n., Wiråns Bruk, Södermanland
   Carl Bonnevier (1780 - 1832)
   Hindrich Hansson Schult (1615 - 1694)
Björnlunda s:n., Björnlunda, Södermanland
   Christina Andersdotter Sundström (1732 - 1809)
   Eric Gustafsson Oljeqvist (1738 - 1809)
Björnsäter s:n., Jacobslund, Östergöthland
   Jacob Fransson Köhler (1744 - 1814)
Björsäters s:n., Westergöthland
   Georg Gustaf Uggla (1710 - 1771)
Bo Hjortkvarn, Nerike
   Ingrid Larsdotter Wahlström (1712 - 1786)
Bo s:n., Gryts Bruk, Nerike (<1735 Svennevad s:n.)
   Anna Maria Petersdotter Allard (1746 - 1786)
Bo s:n., Gryts Öfre Hammar, Nerike (<1735 Svennevad s:n.)
   Lovisa Petersdotter Allard (1764 - )
Bollnäs s:n, Häggesta By, Hellsingland
   Jonas Werwing (1640 - 1697)
Bolstads s:n., Dalsland
   Johannes Welin (1692 - 1746)
   Petrus Brynolphi Kjellin (1662 - 1720)
Borgholm, Öland
   Mårten Lorentz von Block (1736 - 1798)
Bosjö bruk, Sunnebo, Wermland
   Henrik Geijer (1710 - 1752)
Botilsäters s:n., Forswik, Wermlands-Näs, Wemland
   Mathias Alexander Wennerstierna (1704 - 1787)
Botilsäters s:n., Forsvik, Wermlands-Näs, Wemland
   Anna Elisabeth Wennerstierna (1734 - 1788)
   Lars Gustaf Bratt (af Brattfors) (1731 - 1791)
Brattfors s:n., Philipstad, Wermland
   Jon Persson (1585 - 1667)
Bro s:n., Stockholm
   Johannes Petri Brodinus (1619 - 1680)
Bro s:n., Östra Brosäter, Wermland
   Lars Gustaf Bratt (af Brattfors) (1731 - 1791)
Brunneby s:n., Östergöthland
   Jacob Johansson Herou (1656 - 1710)
Brunswiken, Stockholm
   Thomas Thomæ Hiep (1660 - 1695)
Bråte, Segerstad, Wermland
   Maria Catharina von Nackreij (1700 - 1771)
Bunge s:n., Bunge, Gotland
   Hjalmar Eric Ståhl (1879 - 1918)
   Wiktoria Christina Hertzell (1893 - 1962)
Burträsk s:n., Westerbotten
   Daniel Stecksenius (1674 - 1718)
   Hans Erici Fluur Emporagrius (1654 - 1708)
By s:n., Dalarna
   Christoffer Hindrichsson Herou (1644 - 1717)
   Claus Clausson Goude (1671 - 1732)
   Elisabet Erichsdotter (1653 - 1726)
   Johan Clausson Goude (1655 - 1739)
   Kerstin Johansdotter (1668 - 1744)
   Malin Larsdotter (1654 - 1728)
   Per Andersson Pierrou (1728 - 1807)
   Sarah Johansdotter Goude (1735 - 1777)
By s:n., Horndal, Dalarna
   Catharina Hindrichsdotter Goude (1696 - 1729)
   Catharina Hindrichsdotter Herou (1639 - 1700)
   Claus Clausson Goude (1629 - 1706)
   Claus Clausson Goude (1671 - 1732)
   Elisabeth Bengtsdotter Hedberg (1707 - 1795)
   Eric Ericsson Stadigbror (1683 - )
   Helena Johansdotter Goude (1687 - 1751)
   Hindrich Jacobsson Herou (1617 - 1669)
   Johan Clausson Goude (1655 - 1739)
   Johan Clausson Goude (1704 - 1739)
   Malin Larsdotter (1654 - 1728)
   Sarah Johansdotter Goude (1735 - 1777)
By s:n., Näs härad, Wermland
   Agneta Maria Bratt (af Brattfors) (1718 - 1762)
By s:n., Sjögerås, Wemland
   Lars von Nackreij (1729 - 1794)
By s:n., Säfsbo, Dalarna
   Margareta Eriksdotter (1671 - 1751)
Byarum s:n., Eckersholms Bruk, Småland
   Catharina Carlsdotter Tolf (1743 - 1794)
Byarum s:n., Götafors Bruk, Småland
   Carl Persson Tolf (1677 - 1740)
   Jonas Thoursie (1749 - 1837)
Byarum s:n., Småland
   Carl Carlsson Tolf (1714 - 1751)
   Catharina Carlsdotter Tolf (1743 - 1794)
   Jonas Thoursie (1749 - 1837)
   Sarah Elisabeth Bergholtz (1725 - 1770)
Bäckaby s:n., Säby herrgård, Småland
   Elisabeth Margaretha Ehrenstråle (1762 - 1810)
Bälinge s:n., Björnlunda, Södermanland
   Carl Gustaf Lundahl (1794 - )
Bälinge s:n., Måstena, Södermanland
   Anders Oljeqvist (1767 - )
   Anna Christina Oljeqvist (1768 - 1832)
   Catharina Maria Oljeqvist (1765 - )
   Eric Oljeqvist (1764 - )
   Fredrica Oljeqvist (1773 - )
Bälinge s:n., Södermanland
   Maria Jansdotter (1792 - 1879)
Bärbo s:n., Tista, Södermanland
   Gustaf Oljeqvist (1762 - 1795)
Börrum s:n., Östergöthland
   Axel Adolf Ridderborg (1738 - 1771)
Carlscrona tyska församling i Lunds stift
   Catharina Lindh (1706 - 1789)
Carlscrona, Blekinge
   Carl Didrik Taube af Odenkat (1692 - 1746)
   Christina Helena Rylander (1815 - 1892)
   Eva Cecilia Ferber (1751 - 1795)
   Helena Catharina Cosswa (1739 - 1829)
Carlstad, Wermland
   Arvidus Grund (1667 - 1730)
   Carl Fredrik Lemon (1714 - 1802)
   Elisabeth Kjellin (1699 - 1764)
   Elisabeth Maria Låstbom (1713 - 1792)
   Jonas Kjellin (1706 - 1772)
   Maria Grund (1695 - 1755)
Christberg s:n., Kvarns Bruk, Östergöthland
   Fredrich Erichsson Wärre (1658 - 1710)
Christberg s:n., Östergöthland
   Elisabeth Hindrichsdotter Herou (1690 - 1759)
   Johanna Claesdotter Musquin (- 1722)
   Lars Dubbe
   Nils Andersson (1671 - 1741)
Christbergs s:n., Kvarn, Östergöthland
   Lars Larsson Tolf (1622 - 1696)
Christbergs s:n., Kvarns bruk, Östergöthland
   Ingeborg Håkansdotter (1657 - 1710)
Christianstad, Skåne
   Anna Bergenstråhle (1723 - 1804)
Christina församling, Jönköping, Småland
   Helena Maria Lothigius (1723 - 1790)
Christinehamn, Wemland
   Abraham Laurentii Kolmodin (1681 - 1737)
Christinehamn, Wermland
   Abraham Kolmodin (1731 - 1799)
   Anders Lönbohm (1714 - 1764)
   Anna Christina Kihlqvist (1732 - 1807)
   Anna Elisabeth Wennerstierna (1734 - 1788)
   Anna Johanna Kolmodin (1727 - 1779)
   Anna Sophia Pfannenstiel (1724 - 1796)
   Bengt Låstbom (1719 - 1769)
   Elisabeth Bratt (af Brattfors) (1681 - 1757)
   Elisabeth Maria Låstbom (1713 - 1792)
   Gunnar Bengtsson Låstbom (1666 - 1730)
   Johan Carl Rothlieb (1687 - 1739)
   Lars Låstbom (1718 - 1799)
   Maria Håkansdotter (1727 - )
   Mathias Alexander Wennerstierna (1704 - 1787)
   Niklas Kolmodin (1735 - 1773)
Dalarna
   Lars Dubbe
   Margareta Eriksdotter (1671 - 1751)
   Matts Eskilsson Bure (1590 - 1639)
Dalby s:n., Branäs, Wermland
   Lars Caspersson Deijenberg Brandberg (1730 - 1785)
   Lena N.N. (1731 - 1800)
Dalby s:n., Långaf, Wermland
   Caspar Svensson Deijenberg (1702 - 1765)
Dalby s:n., Wermland
   Lars Caspersson Deijenberg Brandberg (1730 - 1785)
   Lena N.N. (1731 - 1800)
   Rosine Larsdotter Wallmén (1707 - 1743)
Dalhem s:n., Dalhem Prästgård, Gotland
   Birgitta Catharina Kolmodin (1747 - 1835)
   Birgitta Christina Jacobsdotter Clerck (1703 - 1747)
   Helena Göransdotter (1684 - 1733)
   Michael Michaelsson Kolmodin (1680 - 1751)
Danderyd s:n., Danderyd Prästgård, Uppland
   Per Cosswa (1737 - 1782)
Delsbo s:n., Hellsingland
   Hans Henrik Sutthof (1722 - 1785)
Dingersjö, Sundsvall, Medelpad
   Magdalena Erici Fluur (1662 - 1743)
Drothem s:n., Mariehov herrgård, Söderköping, Östergöthland
   Ulrica Eleonora Salmoon (1744 - 1802)
Drothems s:n., Grimsta, Östergöthland
   Johannes Waldius (1710 - 1781)
Drottningholms slott, Stockholm
   Juliana Charlotta von Rosen (1786 - 1855)
Dunker s:n., Mora Bruk, Södermanland
   Roloff Fransisci Fassing (1640 - 1702)
Dunker s:n., Södermanland
   Anna Servasdotter Herou
   Elisabeth Hoyer (1654 - 1715)
   Magdalena Hoyer (1656 - 1712)
   Maria Fassing (1644 - 1730)
   Roloff Fransisci Fassing (1640 - 1702)
   Susanna Jacobsdotter Piette (1647 - )
Dunkers k:a., Södermanland
   Anna Servasdotter Herou
   François Fassing (1600 - 1652)
Dunkers s:n., Södermanland
   François Fassing (1600 - 1652)
Eftra s:n., Uddaveka herrgård, Halland
   Magnus Henric Brummer (1735 - 1790)
Ekeby s:n., Boxholm, Östergöthland
   Christian Andersson Köhler (1750 - 1789)
Ekshärads s:n., Laggåsen, Wermland (>1789 Gustav Adolfs s:n.)
   Annica Johansdotter (1680 - 1764)
   Elin Henricsdotter (1638 - 1709)
   Giösta Larsson Karjalainen (1676 - 1737)
   Lars Giöstasson (Karjalainen) (1701 - 1778)
   Lars Larsson Karjalainen
   Lars Larsson Karjalainen (1638 - 1719)
   Malin Tomasdotter
Ekshärads s:n., Nain, Laggåsen, Wermland (>1789 Gustav Adolfs s:n.)
   Cherstin Larsdotter Karjalatar (1636 - 1726)
Ekshärads s:n., Nain, Wermland (>1789 Gustav Adolfs s:n.)
   Hindrik Pehrsson Hakkarainen (1640 - 1696)
Ekshärads s:n., Norra Öjenäs, Wermland (>1789 Gustav Adolfs s:n.)
   Maria Erichsdotter (1708 - 1797)
Ekshärads s:n., Norrgården, Laggåsen, Wermland (>1789 Gustav Adolfs s:n.)
   Jan Giöstasson (Karjalainen) (1703 - 1788)
Ekshärads s:n., Sörgården, Laggåsen, Wermland (>1789 Gustav Adolfs s:n.)
   Annica Larsdotter Karjalatar (1629 - 1710)
   Annica Larsdotter (1728 - 1805)
   Cherstin Larsdotter Karjalatar (1636 - 1726)
   Giösta Larsson Karjalainen (1676 - 1737)
   Jan Giöstasson (Karjalainen) (1703 - 1788)
   Lars Giöstasson (Karjalainen) (1701 - 1778)
   Lars Larsson Karjalainen (1638 - 1719)
Ekshärads s:n., Wermland (>1789 Gustav Adolfs s:n.)
   Annica Johansdotter (1680 - 1764)
   Annica Larsdotter (1728 - 1805)
   Giösta Larsson Karjalainen (1676 - 1737)
   Jan Giöstasson (Karjalainen) (1703 - 1788)
   Maria Erichsdotter (1708 - 1797)
   Marit Pehrsdotter (1705 - 1781)
   Petter Samuelsson Bure (1723 - 1780)
Eksjö s:n., Eksjö, Småland
   Anders Nilsson Lönbohm (1673 - 1738)
Eksjö s:n., Småland
   Anna Elisabeth Köhler (1730 - 1788)
   Jacob Israel Köhler (1733 - 1801)
Eksta Prästgård, Gotland
   Anna Christina Pehrsdotter Lyth (- 1744)
   Israël Kolmodin (1709 - 1780)
   Israel Kolmodin (1749 - 1820)
   Michael Israelsson Kolmodin (1745 - 1805)
Eksta s:n., Eksta Prästgård, Gotland
   Helena Catharina Kolmodin (1743 - 1819)
   Jacob Christofferson Neuman (1740 - 1787)
Enköping, Uppland Födelseår usk.
   Helena Kolmodina (1641 - )
Enköping, Uppland
   Anna Kolmodina (1640 - 1695)
   Israël Kolmodin (1643 - 1709)
   Michael Kolmodin (1640 - 1685)
Fagerhult s:n., Healt, Skåne
   Ulrika Eleonora Berch (1727 - 1803)
Falun, Dalarna
   Erich Simonsson Simzon (1652 - 1691)
Fardhem, Gotland
   Elisabeth Mårtensdotter Facht (1725 - 1804)
   Israël Kolmodin (1709 - 1780)
Faringe s:n., Solvalla, Uppland
   Jacob Martini Waldius (1628 - 1697)
Fellingsbro s:n, Ekeby Bruk, Wästmanland
   Abraham Larsson Groth (1655 - 1710)
Fellingsbro s:n, Finnåker, Wästmanland
   Anna Pehrsdotter (1678 - 1765)
Fellingsbro s:n, Wästmanland
   Anna Pehrsdotter (1678 - 1765)
   Jöns Larsson Tolf (1672 - 1737)
Fellingsbro s:n., Ekeby Bruk, Wästmanland
   Abraham Abrahamsson Groth (1684 - 1749)
Fellingsbro s:n., Ekeby Hammare, Wästmanland
   Lukas Abrahamsson Groth (1719 - 1775)
Fellingsbro s:n., Finnåkers Bruk, Wästmanland
   Herman Hansson Schult (1620 - 1678)
Fellingsbro s:n., Kåfalla, Wästmanland
   Abraham Abrahamsson Groth (1684 - 1749)
   Elisabet Lukasdotter Rell (1690 - 1763)
Fellingsbro s:n., Rampnszberg, Wästmanland (>1589 Ramshytte s:n.)
   Diedrich Hindrichsson Zeppenfeldt
   Hans Henningsson (Keyser) (- 1657)
   Henning Ambrosiusson (Keyser)
   Marcus Hindrichsson Zeppenfeldt
   Margareta Hindrichsdotter Zeppenfeldt
Fellingsbro s:n., Svillinge, Wästmanland
   Elisabet Lukasdotter Rell (1690 - 1763)
Fellingsbro s:n., Wästmanland
   Christiern Christiernin (1677 - 1736)
   Kerstin Johansdotter (1668 - 1744)
   Maria Abrahamsdotter Cochois (1661 - )
   Nicolaus Musquin (1642 - )
   Sofia Hoyer (1674 - 1744)
Fellingsbro s:n., Åbo Hammare, Wästmanland
   Abraham Abrahamsson Groth (1684 - 1749)
Fellinsbro s:n., Långboda, Wästmanland
   Peter Abrahamsson Cochois (1663 - )
Finspång, Östergöthland
   Samuel Servasson Herou (- 1695)
Finspång, Östergötland
   Emma Amanda Ottilia Carlsdotter (1883 - 1955)
Finspånga läns härad, Östergötland
   Maria Lovisa Carlsdotter Swartling (- 1907)
Fittja k:a., Uppland
   Gabriel Erici Emporagrius (1565 - 1632)
Fittja s:n., Fittja Prästgård, Uppland
   Dorothea Gabrielsdotter Emporagria (- 1672)
   Sara Gabrielsdotter Emporagria
Fittja s:n., Uppland
   Gabriel Alm (- 1681)
   Gabriel Erici Emporagrius (1565 - 1632)
   Petrus Erici Weslandus (- 1658)
Fjärdhundra, Uppland
   Anna Acrelia (1731 - )
Flen s:n., Bergatorp, Södermanland
   Anders Nilsson (Oljeqvist) (1703 - )
   Gustaf Nilsson (Oljeqvist) (1709 - 1772)
   Johan Nilsson (Oljeqvist) (1711 - )
   Nils Johansson Oljeqvist (- 1712)
Flen s:n., Bränntorp, Södermanland
   Cherstin Gustafsdotter (Oljeqvist) (1735 - )
   Eric Gustafsson Oljeqvist (1738 - 1809)
Flen s:n., Flen, Södermanland
   Anna Gustafsdotter (Oljeqvist) (1751 - 1827)
Flen s:n., Grönkärr, Södermanland
   Anna Gustafsdotter (Oljeqvist) (1751 - 1827)
   Birgitta Gustafsdotter (Oljeqvist) (1748 - )
   Carin Erichsdotter (1711 - 1787)
   Gustaf Nilsson (Oljeqvist) (1709 - 1772)
   Maria Gustavsdotter (Oljeqvist) (1744 - )
Flen s:n., Solberga, Södermanland
   Carin Gustavsdotter (Oljeqvist) (1741 - )
Flen s:n., Södermanland
   Carin Erichsdotter (1711 - 1787)
   Cherstin Jönsdotter
   Gustaf Nilsson (Oljeqvist) (1709 - 1772)
Flen s:n., Westra Lida, Södermanland
   Carin Erichsdotter (1711 - 1787)
Fogdö Prästgård, Södermanland
   Daniel Lundius (1666 - 1747)
Fole s:n., Kisslings, Gotland
   Carl Niclas Herlitz (1720 - 1781)
Fors s:n., Jemtland
   Magnus Olai Klockhoff (1680 - 1746)
Forsbacka herrgård, Dalsland
   Johan Gustaf Linroth (1709 - 1752)
Fraustadt, Polsk-litauiska samväldet
   Gabriel Ericsson Fluur (- 1706)
Färentuna s:n., Uppland
   Christina Livonia (- 1729)
   Eric Olofsson Norrelius (1681 - 1774)
   Isak Salmoon (1693 - 1758)
   Jacobus Serenius (1700 - 1776)
   Sophia Serenia (1696 - 1771)
Färnebo s.n., Wästmanland
   Birgitta Nilsdotter (1630 - 1714)
Färnebo s:n., Lervik, Wermland
   Catharina Andersdotter Wigh (1725 - 1806)
Färnebo s:n., Långbanshyttan, Wermland
   Anna Westelia (1734 - 1816)
   Brita Sophia Yngström (1778 - 1853)
Färnebo s:n., Philipstads Bergslag, Wermland
   Maria Andersdotter Fernelia (- 1710)
Färnebo s:n., Saxån, Wermelands Berg, Wermland
   Per Nilsson (1555 - 1630)
Färnebo s:n., Wermland
   Brita Sophia Yngström (1778 - 1853)
   Brita Svensdotter Hersing (1715 - 1755)
   Johan Johansson Horn (1711 - 1760)
   Olof Ericsson (1778 - 1818)
Färnebo s:n., Yngshyttan, Philipstads Bergslag, Wermland
   Annica Persdotter Fernelia (1645 - 1725)
   Barbro Jonsdotter Fernelia (1626 - 1697)
   Elin N.N. (1616 - 1672)
   Joen Jonsson Fernell (1619 - 1703)
   Nils Jonsson Fernell (1614 - 1689)
   Nils Persson (1600 - 1686)
   Per Jonsson Fernell (1616 - 1694)
   Per Nilsson (1555 - 1630)
Färnebo s:n., Yngshyttan, Wemland
   Helena Erichsdotter av Åskagssläkten (1680 - 1751)
   Johan Christophersson (Horn) (1673 - 1738)
Färnebo s:n., Yngshyttan, Wermelands Berg, Wermland
   Jon Persson (1585 - 1667)
   Nils Persson (1600 - 1686)
Färnebo s:n., Yngshyttan, Wermland
   Birgitta N.N. (- 1668)
   Brita Svensdotter Hersing (1715 - 1755)
   Christina Erichsdotter av Åskagssläkten (1683 - 1761)
   Erich Sigfridsson av Åskagssläkten (1652 - 1722)
   Johan Johansson Horn (1711 - 1760)
   Johan Yngström (1739 - 1801)
Färnebo s:n., Åskagen, Wermland (>1624 Kroppa s:n.)
   Carin Olofsdotter av Åskagssläkten
   Carl Olofsson av Åskagssläkten (- 1679)
   Henric Olofsson av Åskagssläkten (- 1631)
   Nils Olofsson av Åskagssläkten (- 1658)
   Olof Sigfridsson av Åskagssläkten (1560 - 1621)
   Per Olofsson av Åskagssläkten (- 1687)
   Ragnela Olofsdotter av Åskagssläkten
   Ragnela Pehrsdotter
   Sigfrid Olofsson av Åskagssläkten
G:a kyrkogården i Wisby, Gotland
   Israel Kolmodin (1749 - 1820)
Gillberga s:n., Wermland
   Elisabeth Kjellin (1699 - 1764)
   Jonas Kjellin (1706 - 1772)
   Ulrica Eleonora Uggla (1713 - 1772)
Gistad s:n., Olstorp, Östergöthland
   Jacob Jacobsson Falleij (1677 - 1754)
Godegård s:n., Axhult, Östergöthland
   Carin Månsdotter (1701 - 1779)
Godegård s:n., By, Östergöthland
   Johan Lambertsson Herou (1698 - 1766)
   Peter Lambertsson Herou (1715 - 1793)
Godegård s:n., Godegård, Östergöthland
   Anna Catharina Wallendahl (1767 - )
   Anna Håkansdotter (1675 - 1751)
   Birgitta Christina Wallendahl (1764 - )
   Birgitta Pehrsdotter (1734 - 1807)
   Clara Lisa Wallendahl (1762 - 1827)
   Claus Andersson Grell (1662 - 1702)
   Johan Andersson Grell (1676 - 1719)
   Magnus Wallendahl (1769 - )
   Maja Lisa Wallendahl (1760 - )
   Maria Greta Wallendahl (1772 - )
   Maria Olufsdotter (- 1760)
   Peter Wallendahl (1738 - 1807)
Godegård s:n., Godegårds Bruk, Östergöthland
   Anders Hindrichsson Grell (1640 - 1698)
   Anders Johansson Grell (1707 - 1795)
   Anna Jonasdotter Grell (1726 - )
   Anna Pehrsdotter Robert (1693 - 1729)
   Catharina Jonasdotter Grell (1721 - )
   Daniel Jacobsson Allard (1660 - 1698)
   Elisabeth Samuelsdotter Cardon (1672 - 1750)
   Frantz Magnusson (1659 - 1715)
   Heinrich Grell (1612 - 1692)
   Johan Lorentzson Musquin (1712 - 1797)
   Johan Mårtensson Grell (1676 - 1719)
   Jonas Mårtensson Grell (1695 - 1775)
   Magnus Frantzon (1635 - 1699)
   Maria Jonasdotter Grell (1729 - )
   Mats Hindrichsson Grell (1635 - 1710)
   Mikael Hindrichsson Grell (1644 - 1698)
   Mårten Hindrichsson Grell (1647 - 1737)
   Peter Jonasson Grell (1723 - 1806)
   Peter Mikaelsson Grell (1694 - 1743)
   Petter Danielsson Allard (1690 - 1739)
Godegård s:n., Grinnen, Östergöthland
   Anna Pehrsdotter Robert (1693 - 1729)
Godegård s:n., Hagen, Sörby Ägor, Östergöthland
   Peter Lambertsson Herou (1715 - 1793)
Godegård s:n., Hagen, Östergöthland
   Johanna Johansdotter Musquin (1714 - 1793)
Godegård s:n., Holmsjötorp, Östergöthland
   Anders Johansson Grell (1707 - 1795)
   Maria Olofsdotter Carlström (1711 - 1771)
Godegård s:n., Hälla, Östergöthland
   Anna Hindrichsdotter Boivie (1635 - 1707)
Godegård s:n., Nysmedjan, Östergöthland
   Carl Carlsson Grell (1765 - 1817)
   Catharina Johansdotter Grell (1719 - 1795)
   Jonas Carlsson Grell (1762 - 1800)
Godegård s:n., Olstorp, Östergöthland
   Maria Johansdotter Herou (1654 - 1730)
Godegård s:n., Sintsberg, Östergöthland
   Catharina Eleonora Stare (1715 - 1767)
   Johan Lambertsson Herou (1698 - 1766)
Godegård s:n., Sörby, Östergöthland
   Maria Olofsdotter Carlström (1711 - 1771)
Godegård s:n., Östergöthland
   Anders Andersson Köhler (1758 - 1817)
   Anders Johansson Grell (1707 - 1795)
   Anna Håkansdotter (1675 - 1751)
   Anna Jacobsdotter Allard (1696 - )
   Anna Mårtensdotter Grell (1702 - )
   Anna Pehrsdotter Robert (1693 - 1729)
   Birgitta Carlsdotter (1698 - )
   Birgitta Christina Carlsdotter Grell (1758 - )
   Carin Hansdotter
   Carin Månsdotter (1701 - 1779)
   Carl Carlsson Grell (1765 - 1817)
   Carl Jonasson Grell (1731 - 1801)
   Catharina Andersdotter (1728 - 1795)
   Catharina Henricsdotter (1742 - 1805)
   Catharina Johansdotter (1768 - 1825)
   Cherstin Danielsdotter Allard (1693 - )
   Elin Svensdotter Croon
   Elisabeth Samuelsdotter Cardon (1672 - 1750)
   Hindrich Hindrichsson Grell (1662 - )
   Hindrich Johansson Herou (1661 - 1704)
   Jacob Johansson Herou (1656 - 1710)
   Jacob Matsson Allard (1666 - 1693)
   Johan Andersson Grell (1676 - 1719)
   Johan Jacobsson Allard (1694 - )
   Johan Jacobsson Herou (1634 - )
   Johan Lorentzson Musquin (1712 - 1797)
   Johan Mikaelsson Grell (1688 - 1760)
   Johan Mårtensson Grell (1676 - 1719)
   Johanna Johansdotter Musquin (1714 - 1793)
   Jonas Mårtensson Grell (1695 - 1775)
   Lambert Johansson Herou (1658 - 1733)
   Lars Pehrsson Mörk
   Lorentz Lorentzson Musquin (1678 - 1743)
   Maria Johansdotter Herou (1654 - 1730)
   Maria Matsdotter Grell (1671 - )
   Maria Mårtensdotter Grell (1689 - 1773)
   Maria Olofsdotter Carlström (1711 - 1771)
   Maria Stina Gustafsdotter (1725 - )
   Nils Andersson (1671 - 1741)
   Peter Lambertsson Herou (1715 - 1793)
Gothem s:n., Gothem Prästgård, Gotland
   Anders Cedrén (- 1770)
   Helena Christina Kolmodin (1726 - 1799)
Gothem s:n., Gotland
   Carl Gustaf Lutteman (1768 - 1806)
   Christina Margaretha Schreiber (1771 - 1825)
Gothem s:n., Kyrkebinge, Gotland
   Christina Margaretha Schreiber (1771 - 1825)
Gothem s:n., Magnuse, Gotland
   Helena Christina Kolmodin (1726 - 1799)
Grums s:n., Hammarstens herrgård, Wermland
   Fredrik Carlsson Uggla (1720 - 1791)
   Maria Eleonora Roos af Hjelmsäter (1724 - 1797)
Grys s:n., Åbäcksnäs, Östergöthland
   Barbara Augusta Ryding (1711 - 1765)
   Johannes Waldius (1710 - 1781)
Gryt s:n., Högtorp, Södermanland
   Catharina Fassing (1664 - 1727)
Gryt s:n., Södermanland
   Gustaf Girenius (1669 - 1709)
Grythyttans s:n., Wästmanland
   Birgitta Nilsdotter (1630 - 1714)
   Catharina Fassing (1630 - 1707)
   Daniel Erici Girenius (1672 - 1742)
   Erik Agorelius (1709 - 1766)
   Johan Johansson (1751 - 1803)
Grythytte s:n., Flosjöhyttan, Wästmanland
   Catharina Reinholdsdotter (Körning) (1766 - 1820)
   Reinhold Persson (Körning) (1722 - )
Grythytte s:n., Grythytte bergslags Härad, Flosjöhyttan, Wästmanland
   Börje Larsson Körning (- 1702)
   Elisabeth Christiernsdotter (1680 - 1759)
   Lars Börjesson Körning
   Per Larsson Körning (1702 - )
Grythytte s:n., Grythytte bergslags Härad, Kjerfvingeborn, Wästmanland (<1633 Noraskoga s:n.)
   Per Larsson Körning (1630 - )
Grythytte s:n., Grythytte bergslags Härad, Kjerfvingeborn, Wästmanland (<1633 Noraskoga s:n., <1570 Närke)
   Lars Persson (- 1641)
   Per Larsson (- 1690)
Grythytte s:n., Grythytte bergslags Härad, Kjerfvingeborn, Wästmanland
   Birgitta Persdotter Körning (- 1718)
   Catharina Persdotter Körning (1650 - 1742)
   Lars Persson Körning
   Nils Persson Körning
Grythytte s:n., Grythytte bergslags Härad, Torrvarpsund, Wästmanland
   Birgitta Persdotter Körning (- 1718)
Grythytte s:n., Grythytte bergslags Härad, Wästmanland (<1633 Noraskoga s:n.)
   Lars Börjesson
   N.N. Nilsdotter Körning
Grythytte s:n., Grythytte bergslags Härad, Wästmanland (<1633 Noraskoga s:n., <1570 Närke)
   Olof Persson (1565 - )
Grythytte s:n., Saxhyttan, Wästmanland (<1633 Noraskoga s:n., <1570 Närke)
   Hans Persson (Knöppel) (- 1646)
Grythytte s:n., Saxhyttan, Wästmanland
   Biörn Persson (1622 - 1704)
   Hans Sigfridsson av Åskagssläkten (1648 - 1725)
   Nils Biörn (1670 - 1724)
Grythytte s:n., Wästmanland
   Annica Larsdotter (1728 - 1805)
   Helena Erichsdotter av Åskagssläkten (1680 - 1751)
   Lena Nilsdotter (1720 - 1775)
   Lukas Abrahamsson Groth (1719 - 1775)
   Maria Andersdotter Kärfve (1724 - )
   Nils Jonsson (1661 - 1738)
   Olof Sigfridsson av Åskagssläkten (1651 - 1714)
Grytnäs s:n., Isaksbo, Dalarna
   Anna Sofia Geijer (1743 - 1799)
   Magnus Bjuggren (1727 - 1779)
Gunnilbo s:n., Bricken, Wästmanland
   Jacob Persson Robillar (1643 - 1698)
Gunnilbo s:n., Moren, Wästmanland
   Sarah Persdotter Robillar (1657 - 1737)
Gustav Adolfs s:n., Laggåsen, Wermland
   Maria Erichsdotter (1708 - 1797)
Gåsborn s:n., Wermland
   Anna Westelia (1734 - 1816)
   Christopher Myhrman d.ä. (1712 - 1775)
Gåsborns s:n., Lekaråsen, Wemland
   Cherstin Pehrsdotter (- 1758)
   Christina Pettersdotter Burea (1747 - 1802)
   Elisabeth Hansdotter (1647 - 1725)
   Petter Samuelsson Bure (1723 - 1780)
   Samuel Mattsson Bure (1637 - 1711)
   Samuel Pettersson Bure (1749 - 1796)
   Samuel Samuelsson Bure (1680 - 1764)
Gåsinge, Skeppsta Bruk, Södermanland
   Holsten Månsson Swartling (1694 - 1727)
Gärdserum s:n., Forsström Bruk, Småland
   Carl Olofsson Dunder (1732 - 1797)
Gävle, Gestrikland
   Olaus Petri Kråke (1629 - 1708)
Göteborg, Westergöthland
   Anna Elisabeth Hiertzell (1700 - 1745)
Göteborg
   Anders Hilleström (1680 - 1754)
   Johan Waldenström (1695 - 1758)
   Lars Andersson Bratt (af Brattfors) (1646 - 1690)
Götlunda s:n., Wästmanland
   Eva Carolina von Segebaden (1759 - 1843)
Hallingeberg s:n., Dröppstad, Småland
   Johan Hindrichsson Schult (1643 - 1681)
Hallingeberg s:n., Småland
   Anna Johansdotter Schult (1672 - )
   Birgitta Kolmodina (1642 - 1673)
   Herman Johansson Schult (1669 - )
   Maria Johansdotter Schult (1667 - )
Hammar, Örebro län
   Birgitta Pehrsdotter (1734 - 1807)
Hammarö s:n., Wermland
   Anna Maria Simzon (1680 - 1744)
   Daniel Strokirch (1692 - 1763)
Hedemora s:n., Nors Bruk, Dalarna
   Anders Hindrichsson Grell (1640 - 1698)
   Mats Hindrichsson Grell (1635 - 1710)
   Olaus Agorelius (1676 - 1741)
Heds s:n., Bysala, Wästmanland
   Isaac Persson Robillar (1653 - )
Hedvig Eleonora, Stockholm
   Helena Catharina Chenon (1725 - 1786)
Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation
   Ambrosius Marcusson Keyser (- 1612)
   Hans Schult
   Marcus Keyser
   Margaretha Servesdotter
Hejde s:n., Gotland
   Israel Johansson Canutius (1730 - 1793)
Hemmesjö s:n., Tegnaby, Småland
   Maria Charlotta Carlsdotter Wattenström (1777 - 1832)
Herrenhaus Hoyerswort, Schleswig-Holstein
   Christian Hoyer (1615 - 1683)
Herzogtum Westfalen, Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation
   N.N. Keyser
Hillringsbergs herrgård, Glava, Wermland
   Christina Lönbohm (1707 - 1774)
Himmeta s:n., Wästmanland
   Gustaf Girenius (1669 - 1709)
Hjulsjö s:n., Grängshyttan, Wästmanland
   Johan Nilsson (1765 - 1812)
Hjulsjö s:n., Rombohöjden, Wästmanland
   Petter Samuelsson Bure (1723 - 1780)
   Samuel Pettersson Bure (1749 - 1796)
Hjulsjö s:n., Wästmanland
   Anna Hansdotter Mårdh (1752 - 1819)
   Christina Pettersdotter Burea (1747 - 1802)
   Erich Olsson (1744 - 1829)
   Hans Johansson Mårdh (1725 - 1763)
   Johan Erichsson (1791 - 1817)
   Johan Johansson (1751 - 1803)
   Lena Nilsdotter (1720 - 1775)
   Nils Andersson (1722 - 1807)
   Sarah Johansdotter (1791 - 1816)
Hjulsjö s:n., Öfre Grängshyttan, Wästmanland
   Nils Andersson (1722 - 1807)
Hjulsjö s:n., Övre Grängshyttan, Wästmanland
   Catharina Andersdotter Wigh (1725 - 1806)
Hornsdals Bruk, Wästmanland
   Hindrich Clausson Goude (1666 - 1729)
Horssjön, Wermland
   Brita Svensdotter Hersing (1715 - 1755)
Hovby s:n., Westergöthland
   Sven Bjuggren (1689 - 1742)
Hubbo s:n., Wästmanland
   Maria Sernander (1728 - 1789)
Huddinge, Stockholm
   Maria Fredrica Oljeqvist (1788 - )
Huggenäs s:n., Kocklanda, Wermland
   Dorothea Elisabeth Roos af Hjelmsäter (1719 - 1786)
Huggenäs s:n., Wermland
   Dorothea Elisabeth Roos af Hjelmsäter (1719 - 1786)
Hultsjö s:n., Holma Rusthåll, Småland
   Hedvig Salmoon (1746 - 1814)
Hällefors s:n., Sikfors, Wästmanland
   Christian Hoyer (1615 - 1683)
Hällefors s:n., Silfvergruvan, Wästmanland
   Catharina Persdotter Körning (1650 - 1742)
Hällefors s:n., Wästmanland
   Catharina Hilleström (1683 - 1730)
   Daniel Erici Girenius (1672 - 1742)
   Elias Hilleström (1651 - 1712)
   Ericus Johannis Sundius (1623 - 1700)
   Magdalena Hoyer (1656 - 1712)
Hällestad s:n., Borggård, Östergöthland
   Anders Hansson Köhler (1670 - 1743)
   Anna Hansdotter Köhler (1679 - 1755)
   Anna Jacobsdotter Köhler (1685 - 1711)
   Beata Walentinsdotter Köhler (1699 - 1746)
   Birgitta Hansdotter Köhler (1668 - 1738)
   Birgitta N.N. (- 1704)
   Christian Hansson Köhler (1674 - 1749)
   Elisabeth Walentinsdotter Köhler (1694 - 1760)
   Holsten Månsson Swartling (1694 - 1727)
   Johannes Jacobsson Köhler (1687 - 1751)
   Maria Samuelsdotter Nordlund (1685 - 1716)
   Walentin Hansson Köhler (1661 - 1720)
Hällestad s:n., Borggårds Bruk, Östergöthland
   Birgitta Walentinsdotter Köhler (1715 - 1759)
Hällestad s:n., Borggårds Hammare, Östergöthland
   Elisabeth Holstensdotter Swartling (1723 - 1788)
Hällestad s:n., Borggårdsbacken, Östergöthland
   Elisabeth Nilsdotter (1610 - 1679)
   Walentin Walentinsson Köhler (- 1668)
Hällestad s:n., Djurshytte Bruk, Östergöthland
   Carl Månsson Wattenström (1733 - 1778)
   Maria Charlotta Carlsdotter Wattenström (1777 - 1832)
Hällestad s:n., Djurshytte hammare, Östergöthland
   Johan Olofsson Hellgren (1710 - 1756)
   Maria Elisabeth Johansdotter Hellgren (1735 - )
   Maria Olsdotter Hellgren (1713 - )
Hällestad s:n., Finspång, Östergöthland
   Anders Christiansson Köhler (1747 - 1813)
   Anna Walentinsdotter Köhler (1637 - 1672)
   Carin Swensdotter
   Hans Andersson Köhler (1703 - 1740)
   Johan Niclasson Cochois (- 1690)
   Margaretha Charlotta Hansdotter Toll (1770 - 1848)
   Maria Olsdotter Hellgren (1713 - )
Hällestad s:n., Folkström, Östergöthland
   Anna Hansdotter Köhler (1679 - 1755)
   Hans Johansson Strömberg (1720 - 1785)
   Helena Jonsdotter (1725 - )
   Henrich Frantz (1692 - )
   Herman Frantzon (1695 - 1764)
   Johan Frantzon (1687 - 1756)
   Johan Hermansson (1725 - 1761)
   Johan Johansson Strömberg (1714 - 1773)
   Maria Björnsdotter Broms (1697 - 1776)
   Peter Hermansson Strömberg (1732 - )
Hällestad s:n., Folkströms Bruk, Östergöthland
   Catharina Johansdotter Schult (1663 - 1717)
   Frans Christiansson Köhler (1711 - 1763)
   Frantz Magnusson (1659 - 1715)
   Johan Johansson Strömberg (1714 - 1773)
Hällestad s:n., Gruvan, Östergöthland
   Anna Catharina Jacobsdotter Doublet (1728 - )
Hällestad s:n., Grytgöl Bruk, Östergöthland
   Carl Olofsson Dunder (1732 - 1797)
Hällestad s:n., Grytgöl, Östergöthland
   Anna Jacobsdotter Köhler (1685 - 1711)
   Anna Maria Månsdotter (1735 - 1798)
   Johan Hermansson (1725 - 1761)
   Sara Carlsdotter Björling (1721 - 1760)
Hällestad s:n., Grytgöls Bruk, Östergöthland
   Eleonora Månsdotter (1725 - 1807)
Hällestad s:n., Grytpöl, Östergöthland
   Cherstin Petersdotter Hammarbäck (1685 - 1737)
Hällestad s:n., Högfall, Östergöthland
   Jonas Frantzon (1683 - 1757)
Hällestad s:n., Ljusfall, Östergöthland
   Nils Andersson (1671 - 1741)
Hällestad s:n., Mons Hammare, Östergöthland
   Anders Månsson Wattenström (1722 - 1797)
Hällestad s:n., Prästköp, Östergöthland
   Måns Andersson (1687 - 1773)
Hällestad s:n., Rämninge Bruk, Östergöthland
   Anna Jonasdotter Swartling (1731 - )
Hällestad s:n., Sjön Wire, Östergöthland
   Hans Erichsson Grubb (1696 - 1729)
Hällestad s:n., Sonstorp Bruk, Östergöthland
   Anders Christiansson Köhler (1747 - 1813)
   Anders Månsson Wattenström (1722 - 1797)
   Anna Sarah Carlsdotter Bonnevier (1761 - 1816)
   Birgitta Christina Christiansdotter Köhler (1737 - 1780)
   Brita Carlsdotter Swartling (1723 - 1787)
   Christina Carlsdotter Swartling (1732 - 1759)
   Elias Qvarfordt (1714 - 1773)
   Erich Isacsson Grubb (1660 - 1711)
   Johan Carlsson Swartling (1729 - 1761)
   Margaretha Jacobsdotter Litzing (1711 - 1779)
Hällestad s:n., Sonstorp Hammare, Östergöthland
   Anna Maria Månsdotter (1735 - 1798)
   Brita Carlsdotter Swartling (1723 - 1787)
   Carl Månsson Wattenström (1733 - 1778)
   Hans Walentinsson Köhler (1633 - 1710)
   Maria Jacobsdotter de Falla (1625 - 1666)
   Walentin Hansson Köhler (1661 - 1720)
   Zakarias Walentinsson Köhler (1644 - 1720)
Hällestad s:n., Sonstorp, Östergöthland
   Anders Hansson Köhler (1670 - 1743)
   Anna Sarah Carlsdotter Bonnevier (1761 - 1816)
   Bengt Andersson Qwarfordt (1630 - 1678)
   Birgitta Hansdotter Köhler (1668 - 1738)
   Christian Månsson Wattenström (1728 - 1770)
   Christiern Andersson Köhler (1705 - 1779)
   Elisabeth Hansdotter Thim (1684 - 1752)
   Erich Matsson Wärre
   Hans Andersson Köhler (1703 - 1740)
   Hans Walentinsson Köhler (1633 - 1710)
   Jacob Hansson Köhler (1657 - 1712)
   Jöns Larsson Tolf (1672 - 1737)
   Magnus Månsson Wattenström (1730 - 1816)
   Måns Christiansson Wattenström (1756 - 1839)
Hällestad s:n., Sonstorps Bruk, Östergöthland
   Eleonora Månsdotter (1725 - 1807)
   Elisabeth Andersdotter Köhler (1712 - 1797)
   Elisabeth Nilsdotter (1610 - 1679)
   Måns Andersson (1687 - 1773)
Hällestad s:n., Sonstorps Hammare, Östergöthland
   Anna Erichsdotter Grubb (1692 - 1767)
   Anna Walentinsdotter Köhler (1637 - 1672)
   Christiern Erichsson Grubb (1700 - 1728)
   Hans Erichsson Grubb (1696 - 1729)
   Lars Larsson Tolf (1622 - 1696)
Hällestad s:n., Suntorp, Östergötland
   Jacob Fredricsson Groll (1786 - 1875)
Hällestad s:n., Södra Gruvan, Östergöthland
   Elisabeth Andersdotter Köhler (1712 - 1797)
   Jacob Jacobsson Litzing (1724 - 1773)
   Margaretha Jacobsdotter Litzing (1711 - 1779)
Hällestad s:n., Österby, Östergöthland
   Magnus Månsson Wattenström (1730 - 1816)
   Mathias Billberg (1699 - 1770)
Hällestad s:n., Östergöthland
   Agneta N.N. (- 1693)
   Anders Hansson Köhler (1670 - 1743)
   Anders Pehrsson (1647 - 1722)
   Anna Andersdotter Köhler (1701 - )
   Anna Erichsdotter Grubb (1692 - 1767)
   Anna Hansdotter Köhler (1679 - 1755)
   Anna Jonasdotter Swartling (1731 - )
   Anna Maria Månsdotter (1735 - 1798)
   Anna Mårtensdotter Grell (1702 - )
   Anna Sarah Carlsdotter Bonnevier (1761 - 1816)
   Anna Walentinsdotter Köhler (1637 - 1672)
   Beata Walentinsdotter Köhler (1699 - 1746)
   Bengt Andersson Qwarfordt (1630 - 1678)
   Birgitta Christina Christiansdotter Köhler (1737 - 1780)
   Birgitta Frantz (1685 - 1764)
   Birgitta Hansdotter Köhler (1668 - 1738)
   Birgitta N.N. (- 1704)
   Brita Månsdotter (1718 - 1774)
   Brita Samuelsdotter Runsten (1721 - 1766)
   Carl Anders Köhler (1797 - 1856)
   Carl Månsson Wattenström (1733 - 1778)
   Carl Olofsson Dunder (1732 - 1797)
   Catharina Nilsdotter Wetterström (1657 - 1720)
   Catharina Pehrsdotter Ohrling (1699 - 1772)
   Cherstin Håkansdotter (- 1701)
   Cherstin Petersdotter Hammarbäck (1685 - 1737)
   Christian Hansson Köhler (1674 - 1749)
   Christian Månsson Wattenström (1728 - 1770)
   Christiern Andersson Köhler (1705 - 1779)
   Christina Carlsdotter Swartling (1732 - 1759)
   Eleonora Månsdotter (1725 - 1807)
   Elisabeth Andersdotter Köhler (1712 - 1797)
   Elisabeth Hansdotter Thim (1684 - 1752)
   Elisabeth Walentinsdotter Köhler (1635 - 1709)
   Elisabeth Walentinsdotter Köhler (1694 - 1760)
   Erich Isacsson Grubb (1660 - 1711)
   Erich Matsson Wärre
   Helena Jonsdotter (1725 - )
   Henrich Frantz (1692 - )
   Herman Andersson Schult (1687 - 1768)
   Herman Frantzon (1695 - 1764)
   Holsten Månsson Swartling (1694 - 1727)
   Ingrid Larsdotter Wahlström (1712 - 1786)
   Jacob Jacobsson Litzing (1724 - 1773)
   Jacob Johansson Bergholtz (1689 - 1743)
   Johan Andersson Köhler (1709 - 1791)
   Johan Carlsson Swartling (1729 - 1761)
   Johan Frantzon (1687 - 1756)
   Johan Johansson Strömberg (1714 - 1773)
   Johan Matsson Drugge (1705 - )
   Johan Olofsson Hellgren (1710 - 1756)
   Johan Olofsson Humla (1705 - 1736)
   Jonas Frantzon (1683 - 1757)
   Magnus Månsson Wattenström (1730 - 1816)
   Margaretha Jacobsdotter Litzing (1711 - 1779)
   Maria Björnsdotter Broms (1697 - 1776)
   Maria Elisabeth Johansdotter Hellgren (1735 - )
   Maria Jacobsdotter de Falla (1625 - 1666)
   Maria Jonsdotter
   Maria Persdotter Toll (1710 - 1740)
   Maria Samuelsdotter Nordlund (1685 - 1716)
   Mathias Billberg (1699 - 1770)
   Måns Andersson (1687 - 1773)
   Måns Christiansson Wattenström (1756 - 1839)
   Mårten Johansson Godo (1719 - 1786)
   Peter Hermansson Strömberg (1732 - )
   Petter Danielsson Allard (1690 - 1739)
   Walentin Hansson Köhler (1661 - 1720)
   Zakarias Walentinsson Köhler (1644 - 1720)
Hällestad s:n., Östergötland
   Carolina Jacobsdotter Köhler (1825 - )
Hällstad s:n., Rämninge, Östergöthland
   Mårten Johansson Godo (1719 - 1786)
Hällstad s:n., Sonstorps Hammare, Östergöthland
   Brita Månsdotter (1718 - 1774)
Hängelö frälsegård, Dalsland
   Johan Gustaf Linroth (1709 - 1752)
Häradshammar s:n., Östergötland
   Birgitta Maria Olofsdotter (1812 - 1893)
   Hjalmar Eric Ståhl (1879 - 1918)
   Håkan Satterbom (1809 - 1872)
   Paulus Satterbom Hertzell (1849 - 1919)
   Wiktoria Christina Hertzell (1893 - 1962)
Höja s:n., Skåne
   Anna Bengtsdotter Elgh
   Lorentz Claesson Musquin (1691 - )
Höreda s:n., Småland
   Sven Sandberg Dryselius (1715 - 1778)
Hörsne s:n., Gotland
   Axel Kolmodin (1722 - 1791)
Jacob o. Johannes fs., Stockholm (<1674 S:t Jacob)
   Abel Emporagrius (1682 - 1712)
   Catharina Emporagria (1680 - )
   Catharina Palmström (1663 - 1698)
   Elisabetha Emporagria (1683 - 1723)
   Ericus Kohlbeckius (- 1739)
   Gustaf Thomasson Hiep (1694 - )
   Israël Nicolai Emporagrius (1648 - 1710)
   Johan Thomasson Hiep (1686 - 1718)
   Maria Emporagria (1685 - 1764)
   Niels Emporagrius (1678 - )
   Niels Nielsson Emporagrius (1607 - 1681)
   Thomas Thomæ Hiep (1660 - 1695)
   Thomas Thomasson Hiep (1687 - )
Jacob, Stockholm
   Anna Gustava Oljeqvist (1790 - 1819)
Jorois s:n., Mikkeli, Savolax
   Olof Påhlsson Suhoinen (1621 - )
Juslin Vèye, Principauté de Liège, Région de Wallonie, Saint-Empire romain germanique
   Catherine Lolhier
   Étienne Lolhier
Järnboås s:n., Rinnshutte rote, Klockargården, Wästmanland
   Sven Skiening (- 1707)
Järnboås s:n., Wästmanland
   Catharina Reinholdsdotter (Körning) (1766 - 1820)
   Christina Catharina Hansdotter (1824 - )
   Christina Larsdotter (1799 - 1875)
   Hans Johansson (1798 - 1853)
   Johan Nilsson (1765 - 1812)
   Johannes Nilsson (Ståhl) (1826 - )
   Lars Eric Johannesson Ståhl (1850 - )
Järstorps s:n., Klämmestorp herrgård, Småland
   Axel Conrad Roos af Hjelmsäter (1729 - 1763)
Jönköping, Småland
   Claës Hindrich Stedt (1715 - 1786)
   Nicolas Bengtsson Ekermann (1699 - 1751)
Kaga s:n., Sättuna, Östergötland
   Anna Helena Ersdotter (1801 - )
Kall s:n., Smedjeviken, Jämtland
   Olof Ericsson Bock (1758 - 1809)
Kallstena, Köping, Wästmanland
   Catharina Niclasdotter Herou (1689 - )
Kankes, svenska Lifland
   Berndt Wilhelm Brummer (- 1746)
Karbenning s:n., Högfors Bruk, Wästmanland
   Magnus Cosswa Anckarsvärd (1745 - 1812)
   Michaël Cosswa Anckarsvärd (1742 - 1838)
Karbenning s:n., Wästmanland
   Helena Catharina Cosswa (1739 - 1829)
   Per Cosswa (1737 - 1782)
Karlslund, Östergötland
   Augusta Helena Persdotter (1856 - 1935)
Kila s:n., Ströms Gård, Wermland
   Carl Gustaf Löwenhielm (1701 - 1768)
Kila s:n., Wermland
   Johan Christian Brummer (1711 - 1789)
Kila s:n., Ålberga Bruk, Södermanland
   Anders Jacobsson Herou (1628 - 1691)
   Jacques Henrot (1592 - 1673)
   Johanna Hindriksdotter Gille (1634 - 1694)
Kimstad s:n., Östergötland
   Anna Sophia Rosell (1851 - )
   Carl Theodor Rosell (1821 - 1904)
   Johanna Christina Rosell (1853 - )
Klara fs., Stockholm
   Carl Emporagrius (1691 - 1711)
   Elisabeth Thorstensdotter Hassel (1651 - 1697)
   Magnus Emporagrius (1690 - )
Klara församling i Stockholms stift
   Hedvig Salmoon (1746 - 1814)
   Mårten Lorentz von Block (1736 - 1798)
Kläckeberga s:n., Kläckeberga, Småland
   Berndt Wilhelm Brummer (1719 - )
Knista s:n., Fjugesta, Berga, Nerike
   Jacob Robsahm (1724 - 1770)
Knista s:n., Nerike
   Elisabeth Gyllengahm (1717 - 1764)
   Jacob Waldius (1709 - 1779)
Konungsunds s:n., Svinesund frälsegård, Östergöthland
   Birgitta Christina Westerling (1715 - 1751)
   Hedvig Salmoon (1746 - 1814)
   Isak Salmoon (1693 - 1758)
   Johan Jacob Salmoon (1748 - 1794)
   Ulrica Eleonora Salmoon (1744 - 1802)
Konungsunds s:n., Östergöthland
   Beata Christina Salmoon (1736 - 1762)
   Salomon Schützer
Korsberga, Småland
   Henrik Evert Strokirch (1728 - 1795)
Kristineberg, Östergötland
   Augusta Helena Persdotter (1856 - 1935)
Krokstad s:n., Krokstad herrgård, Westergöthland
   Georg Gustaf Uggla (1710 - 1771)
Kronstadt, Fürstentum Siebenbürgen
   Simon Göransson Servaskij (1685 - 1781)
Kroppa s:n., Hornkullstorp, Wermland
   Johan Christophersson (Horn) (1673 - 1738)
Kroppa s:n., Kroppa Prästgård, Wermland
   Carolus Jonæ Fernelius (1648 - 1701)
   Elisabeth Fernelia (- 1719)
   Jacobus Benedicti Wahlund (1668 - 1717)
   Maria Edberg (1658 - )
Kroppa s:n., Wermland
   Carolus Jonæ Fernelius (1648 - 1701)
   Claus Clausson Goude (1629 - 1706)
   Elisabeth Fernelia (- 1719)
   Jacobus Benedicti Wahlund (1668 - 1717)
   Siegfried av Åskagssläkten
   Sigfrid Olofsson av Åskagssläkten
Kroppa s:n., Åskagen, Wermland (<1624 Färnebo s:n.)
   Ingrid Hansdotter (Knöppel) (1615 - 1691)
   Sigfrid Olofsson av Åskagssläkten
Kroppa s:n., Åskagen, Wermland
   Carl Sigfridsson av Åskagssläkten (1654 - 1719)
   Erich Sigfridsson av Åskagssläkten (1652 - 1722)
   Hans Sigfridsson av Åskagssläkten (1648 - 1725)
   Henric Olofsson av Åskagssläkten (- 1631)
   Ingrid Hansdotter (Knöppel) (1615 - 1691)
   Nils Olofsson av Åskagssläkten (- 1658)
   Olof Sigfridsson av Åskagssläkten (1651 - 1714)
   Per Olofsson av Åskagssläkten (- 1687)
   Ragnela Pehrsdotter
Kråkerum, Mönsterås, Småland
   Magnus Cosswa Anckarsvärd (1745 - 1812)
Kräklingbo Prästgård, Gotland
   Israel Johansson Canutius (1730 - 1793)
Kräklingbo s:n., Gotland
   Anna Margaretha Kolmodin (1732 - 1801)
   Carl Herlitz (1754 - 1804)
   Carl Michaelsson Kolmodin (1681 - 1755)
   Christina Elisabeth Dubbe (1767 - 1835)
   Gabriel Thimoteus Herlitz (1764 - 1812)
   Helena Elisabeth Sartoria (1758 - 1802)
   Johanna Margaretha Johansdotter Kahl (1707 - 1784)
   Johannes Herlitz (1759 - 1815)
   Sophia Kolmodin (1746 - 1815)
Kräklingbo s:n., Kräklingbo Prästgård, Gotland
   Anna Margaretha Kolmodin (1732 - 1801)
   Carl Niclas Herlitz (1720 - 1781)
   Israel Johansson Canutius (1730 - 1793)
   Sophia Kolmodin (1746 - 1815)
Kuddby s:n., Bjärby Säteri, Östergöthland
   Mårten Lorentz von Block (1736 - 1798)
Kuddby s:n., Östergöthland
   Elisabeth Hindricsdotter
   Måns Pehrsson (Wallendahl) (1685 - 1764)
   Peter Wallendahl (1738 - 1807)
Kullerstad s:n., Kullerstad k:a., Östergöthland
   Christiern Andersson Qvarfordt (1630 - 1694)
Kullerstad s:n., Nyköping, Östergöthland
   Maria Zackrisdotter Köhler (1686 - 1717)
Kullerstad s:n., Nyköping, Östergötland
   Elisabeth Andersdotter (1786 - 1860)
   Jacob Andersson Köhler (1786 - 1832)
Kullerstad s:n., Skärblacka Bruk, Östergöthland
   Johan Andersson Qvarfordt (- 1701)
   Jöns Andersson Qvarfordt (1659 - )
Kullerstad s:n., Skärblacka, Östergöthland
   Birgitta Walentinsdotter Köhler (1715 - 1759)
   Christiern Andersson Qvarfordt (1630 - 1694)
   Jacob Hansson Köhler (1657 - 1712)
   Sara Larsdotter (1659 - )
Kullerstad s:n., Östergöthland
   Anna Jacobsdotter Köhler (1685 - 1711)
   Fredrich Erichsson Wärre (1658 - 1710)
   Jacob Jacobsson Falleij (1677 - 1754)
Kullerstads s:n., Skärblacka, Östergöthland
   Jacob Jacobsson Falleij (1677 - 1754)
Kungs Barkarö s:n., Wästmanland
   Elisabeth Hindrichsdotter Herou (1690 - 1759)
Kungsåra s:n., Kungsbyn, Wästmanland
   Elisabeth Hindrichsdotter Herou (1690 - 1759)
Kville s:n., Stora Wrem, Göteborgs stift
   Dorothea Maria von Döbeln (1738 - 1807)
Kvillinge s:n., Östergöthland
   Jana Brita Bergholtz (1723 - 1783)
Kvistbo s:n., Swartå Bruk, Nerike
   Erich Abrahamsson Gevert (1733 - 1800)
Kvistbro s:n., Kråkfors Hammar, Nerike
   Carl Carlsson Pihlblad (1756 - )
Kvistbro s:n., Swartå, Nerike
   Herman Hermansson Schult (1714 - 1743)
København, Danmark
   Margaretha Benzelia Benzelstierna (1708 - 1772)
Köping, Wästmanland
   Catharina Arvidsdotter Wallenberg (1672 - 1700)
   Hindrich Johansson Herou (1661 - 1704)
Landscrona, Skåne
   Brita Maria Simzon (1712 - 1744)
Leksand, Dalarna
   Elisabeth Christina Beurling (1727 - 1751)
   Maria Sernander (1728 - 1789)
   Olaus Agorelius (1676 - 1741)
   Sofia Hoyer (1674 - 1744)
Lerbäck s:n., Falla, Nerike
   Catharina Petersdotter Grell (1724 - 1810)
Lerbäck s:n., Nerike
   Anna Maria Jacobsdotter Köhler (1820 - 1906)
   Carl Fredric Jacobsson Köhler (1817 - )
Lerbäck s:n., Skyllberg, Nerike
   Peter Larsson Mörk (1718 - )
Lerbäck s:n., Skyllbergs Bruk, Nerike
   Catharina Larsdotter Mörk (1727 - )
   Johan Larsson Mörk (1724 - )
Lerbäcks s:n., Nerike
   Lars Pehrsson Mörk
   Lena Johansdotter (1761 - )
Liège, Principauté de Liège, Région de Wallonie, Saint-Empire romain germanique
   François Fassing (1600 - 1652)
Lillkyrka s:n., Östergötland
   Anna Christina Jonsdotter (1783 - 1815)
   Birgitta Christina Johannesdotter Herb (1821 - 1899)
   Carl Theodor Rosell (1821 - 1904)
   Carolina Wilhelmina Rosell (1849 - 1914)
Linde s:n., Nerike
   Abraham Larsson Groth (1655 - 1710)
   Johanna Hermansdotter Schult (1655 - )
Lindesberg s:n., Västmanland
   Hjalmar Eric Ståhl (1879 - 1918)
Lindesberg s:n., Wästmanland
   Abraham Aleman
   Maria Abrahamsdotter Cochois (1661 - )
   Mathilda Erichsdotter (1852 - )
Lindesbergs Bergsförsamling, Guldsmedshyttan, Wästmanland
   Cherstin Erichsdotter (1648 - )
Lindesbergs Bergsförsamling, Wästmanland
   Bengt Persson (1657 - 1719)
   Ingeborg Andersdotter (1656 - 1731)
Lindesbergs s:n., Björnaboda, Wästmanland
   Ingeborg Erichsdotter (Gretz) (- 1718)
   Jöns Erichsson (1657 - 1718)
Lindesbergs s:n., Guldsmedshyttan, Wästmanland
   Daniel Piette (1670 - 1745)
   Maria Fassing (1644 - 1730)
Lindesbergs s:n., Hammaren, Wästmanland
   Carin Andersdotter (1641 - 1720)
Lindesbergs s:n., Wasselhyttan, Wästmanland
   Anders Andersson Lindberg (1628 - 1707)
   Anna Andersdotter Lindberg (1664 - 1720)
Lindesbergs s:n., Wästmanland
   Anders Andersson Lindberg (1628 - 1707)
   Anders Andersson
   Carin Andersdotter (1641 - 1720)
   Carin Persdotter
   Daniel Piette (1631 - 1692)
   Petter Noelsson Werlin (1646 - 1732)
Lindesbergs s:n., Åboda, Wästmanland
   Anders Andersson Strant (1741 - 1804)
   Anders Pehrsson Strant (1682 - 1743)
   Anna Diedrichsdotter (1718 - 1786)
Lindesbergs stadsförsamling, Wästmanland
   Anders Andersson Lindberg (1628 - 1707)
   Anna Andersdotter Lindberg (1664 - 1720)
   Carin Andersdotter (1641 - 1720)
   Johan Erichsson Gretz (1659 - 1728)
Linköping Domkyrkoförsamling, Östergöthland
   Sarah Larsdotter (1742 - 1794)
Linköping Domkyrkoförsamling, Östergötland
   Johannes Nilsson Herb (1788 - 1872)
   Lars Nilsson Ekelund (1784 - )
Linköping, Östergöthland
   Jacobina Maria Köhler (1790 - 1843)
Linköping, Östergötland
   Carl Johan Andersson (1827 - 1862)
Ljung s:n., Jacobslund, Östergöthland
   Peter Pettersson Allard (1720 - 1773)
Ljung s:n., Lyckhemmet, Östergöthland
   Anders Andersson Schult (1678 - 1773)
   Hanna Bengtsdotter Höök (1683 - 1756)
Ljung s:n., Östergötland
   Mathilda Carlsdotter (1859 - 1926)
Ljusnarsberg s:n., Lund, Wästmanland
   Ingrid Svensdotter (1653 - 1715)
Lofta s:n., Småland
   Anna Magdalena Carlström (1748 - 1815)
Lunda s:n., Skepplinge Gård, Södermanland
   Catharina Johansdotter Cochois (1638 - 1731)
Långforsen, Nora bergsförsamling, Wästmanland
   Magdalena Werlin (1726 - )
Långserud s:n., Gullsjö, Wermland
   Anna Sophia Pfannenstiel (1724 - 1796)
Långtora s:n., Långtora Prästgård, Uppland
   Nicolaus Erici Emporagrius (1567 - 1642)
Långtora s:n., Uppland
   Christina Emporagria (1619 - 1710)
   Ericus Nicolai Emporagrius (1604 - 1672)
   Israël Nicolai Emporagrius (- 1657)
   Lydert Emporagrius
   Michaël Erici Kolmodinus (1597 - 1677)
   Niels Nielsson Emporagrius (1607 - 1681)
Låstad s:n, Westergöthland
   Gunnar Bengtsson Låstbom (1666 - 1730)
Längbro s:n., Carlslunds herrgård, Nerike
   Eva Carolina von Segebaden (1759 - 1843)
   Michaël Cosswa Anckarsvärd (1742 - 1838)
Lärbro Prästgård, Gotland
   Israël Kolmodin (1709 - 1780)
Lövsund herrgård, Södermanland
   Margaretha Elisabeth Oljeqvist (1776 - 1822)
Lövånger s:n., Westerbotten
   Magdalena Pehrsdotter Steccenia (1650 - 1735)
Malexander s:n., Sommewik herrgård, Östergöthland
   Anna Lovisa Makeléer (1742 - 1778)
Malexander s:n., Sommevik herrgård, Östergöthland
   Anna Lovisa Makeléer (1742 - 1778)
   Henrik Evert Strokirch (1728 - 1795)
Malmbäck s:n., Viresjö, Småland
   Carolina Simzon (1720 - 1796)
Malmö, Skåne
   David Diedrich Schreiber (1733 - 1812)
Maria Magdalena församling på Södermalm, Stockholm
   Gustaf Oljeqvist (1762 - 1795)
   Maria Charlotta Oljeqvist (1787 - )
   Maria Elisabeth Sjöberg (1758 - 1808)
Maria Magdalena, Stockholm
   Andreas Olofsson Norrelius (1679 - 1749)
   Eric Olofsson Norrelius (1681 - 1774)
Marquisat de Franchimont, Principauté de Liège, Région de Wallonie, Saint-Empire romain germanique
   Anne Bonnevier
   Henry Henrot
Matteus, Norrköping, Östergötland
   Birgitta Christina Johannesdotter Herb (1821 - 1899)
   Carl Theodor Rosell (1821 - 1904)
Medelplana s:n., Hjelmsäter herrgård, Westergöthland
   Carl Georg Roos af Hjelmsäter (1726 - 1760)
   Cecilia Elisabeth Brummer (1734 - 1798)
   Christian von Nackreij (1692 - 1724)
   Dorothea Maria von Döbeln (1738 - 1807)
   Fredrik Carlsson Uggla (1720 - 1791)
   Johan Ek (1743 - 1798)
   Magnus Henric Brummer (1735 - 1790)
   Maria Eleonora Roos af Hjelmsäter (1724 - 1797)
Medelplana s:n., Trolmen, Westergöthland
   Brita Sophia Yngström (1778 - 1853)
Memmings härad, Östergöthland
   Anders Jeansson (1787 - )
Mogota, Östergötland
   Emma Amanda Ottilia Carlsdotter (1883 - 1955)
Motala s:n., Östergöthland
   Catharina Nilsdotter Wetterström (1657 - 1720)
Munka-Ljungby, Skåne
   Inga-Britt Wikingskiöld (1941 - )
Månsarp s:n., Taberg, Småland
   Lars Larsson Tolf (1622 - 1696)
Naskow, Laaland, Denmark
   Christian von Nackreij (1665 - 1722)
Nederluleå, Norrbotten
   Isac Pedersson Loffman
Njurunda s:n., Njurunda Prästgård, Medelpad
   Eric Ericsson Fluur (1651 - )
   Ericus Johannis Huss (1657 - 1723)
   Hans Erici Fluur Emporagrius (1654 - 1708)
Njurunda s:n., Ovanede, Övergården Gullgård, Medelpad
   Ericus Johannis Huss (1657 - 1723)
Nora s:n., Gyttorp, Wästmanland
   Abraham Servasson Herou (- 1656)
Nora s:n., Wästmanland
   Johan Abrahamsson Groth (1721 - )
   Johan Petersson Cosswa (1708 - 1783)
   Magdalena Werlin (1726 - )
   Maria Joensdotter (- 1694)
   Petter Noelsson Werlin (1646 - 1732)
Noraskoga s:n., Grythytte bergslags Härad, Kjerfvingeborn, Wästmanland (>1633 Grythytte s:n.)
   Börje Larsson Körning (- 1702)
   Per Larsson Körning (1630 - )
Noraskoga s:n., Grythytte bergslags Härad, Kjerfvingeborn, Wästmanland (>1633 Grythytte s:n., <1570 Närke)
   Per Jönsson (Knöppel) (1540 - )
Noraskoga s:n., Grythytte bergslags Härad, Nerike (>1633 Grythytte s:n., >1570 Västmanland)
   Håkan (Knöppel)
   Jöns Håkansson (Knöppel)
   Olof Persson (1565 - )
   Per Jönsson (Knöppel) (1540 - )
Noraskoga s:n., Grythytte bergslags Härad, Saxhyttan, Wästmanland (>1633 Grythytte s:n., <1570 Närke)
   Ingrid Hansdotter (Knöppel) (1615 - 1691)
   Peder Hansson Knöppel (1603 - 1692)
Noraskoga s:n., Grythytte bergslags Härad, Wästmanland (>1633 Grythytte s:n., <1570 Närke)
   Hans Persson (Knöppel) (- 1646)
   Lars Persson (- 1641)
   Per Larsson (- 1690)
Noraskoga s:n., Noraskogs bergslag, Fogdhyttans Gård, Wästmanland
   Erich Nilsson Körning
   Nils Erichsson Körning
Noraskoga s:n., Noraskogs bergslag, Greksåsar (<1570 Närke, >1570 Västmanland)
   N.N. Nilsdotter Körning
   Nils Erichsson Körning
   Per Nilsson Körning
Noraskoga s:n., Noraskogs bergslag, Greksåsar, Wästmanland (<1570 Närke)
   Erich Körning
Noraskoga s:n., Noraskogs bergslag, Greksåsar, Wästmanland
   Erich Nilsson Körning
   Per Nilsson Körning
Nordmark s:n., Wermland
   Olof Ericsson (1778 - 1818)
Norge
   Johan Thomasson Hiep (1686 - 1718)
Norra Kroken, Älvsborg
   Arvidus Grund (1667 - 1730)
   Elisabeth Simzon (1678 - 1761)
Norra Råda s:n., Prästbol, Wermland
   Helena Fernelia (1665 - 1746)
   Lars Jonsson Wallmén (1657 - 1737)
   Maria Magdalena Deijenberg (1698 - 1743)
Norra Råda s:n., Sundsjön, Wermland
   Elisabeth Hansdotter (1647 - 1725)
Norra Råda s:n., Wermland
   Catharina Zachariædotter Petræa (1647 - 1711)
   Jonas Larsson Wallmén (1700 - 1759)
   Rosine Larsdotter Wallmén (1707 - 1743)
Norra Wrams s:n., Wrams Gunnarstorps slott, Skåne
   Johan Christian Magnus Roos af Hjelmsäter (1720 - 1796)
   Ulrika Eleonora Berch (1727 - 1803)
Norrby s:n., Norrby Prästgård, Uppland
   Olaus Petri Kråke (1629 - 1708)
Norrby s:n., Uppland
   Margaretha Andreasdotter Leufner (1648 - 1739)
Norrköping, S:t Olai församling, Östergöthland
   Johan Jacob Salmoon (1748 - 1794)
Norrköping, Östergöthland
   Anders Jeansson (1787 - )
   Birgitta Maja Larsdotter (1775 - 1814)
   Mattias Asp (1696 - 1763)
Norrköping, Östergötland
   Albertina Wilhelmina Larsdotter Herb (1854 - )
   Anna Amalia Andersdotter (1813 - )
   Anna Maria Jacobsdotter Köhler (1820 - 1906)
   Augusta Matilda Larsdotter Herb (1861 - )
   Axel Wilhelm Larsson Wikingschöld (1858 - )
   Birgitta Christina Larsdotter Herb (1858 - )
   Carl Herman Rosell (1863 - )
   Carl Johan Larsson Wikingschöld (1847 - 1916)
   Carl Ludwig Larsson (1880 - 1911)
   Christina Albertina Larsdotter Wikingschöld (1854 - )
   Christina Helena Olsdotter Quist (1817 - 1891)
   Clara Ulrica Larsson (1877 - )
   Inga-Britt Wikingskiöld (1941 - )
   Johan Alfred Rosell (1865 - )
   Johan Arvid Larsson (1887 - )
   Johanna Charlotta Larsdotter Herb (1852 - 1912)
   Johanna Charlotta Larsdotter (1841 - )
   Johanna Mathilda Rosell (1859 - )
   Lars Jacob Johannesson Herb (1825 - 1866)
   Lars Johan Andersson Wikingschöld (1812 - 1890)
   Maria Catharina Larsdotter (1843 - )
   Maria Lovisa Larsdotter Herb (1864 - )
Nors s:n., Frälsegodset Höglunda, Wermland
   Catharina Ekman (- 1767)
   Elisabeth von Nackreij (1727 - 1768)
   Lars von Nackreij (1699 - 1742)
Nors s:n., Trossnäs sätesgård, Wermland
   Berndt Wilhelm Brummer (- 1746)
   Cecilia Elisabeth Brummer (1734 - 1798)
   Magnus Henric Brummer (1735 - 1790)
Nydala s:n., Nydala gods, Småland
   Anna Maria Linroth (1687 - 1773)
   Carl Gustaf Löwenhielm (1701 - 1768)
   Juliana Constantia Simzon (1713 - 1759)
Nyed s:n., Nedre Föskeds Bruk, Wermland
   Reinhold Antonsson (1717 - 1800)
Nykil s:n., Östergöthland
   Erich Anders Schenberg (1759 - 1806)
Nyköping, Sörmland
   Birgitta Christina Westerling (1715 - 1751)
   Isak Salmoon (1693 - 1758)
Nysätra s:n., Nysätra Prästgård, Uppland
   Nils Kolmodin (1694 - 1773)
   Olof Kolmodin (1690 - 1753)
Nysätra s:n., Uppland
   Elisabeth Schultin (1661 - 1698)
   Johannes Michael Kolmodin (1648 - 1724)
Nås s:n., Dalarna
   Maria Matsdotter (1654 - 1697)
   Zackarias Mattsson Bure (1646 - 1697)
Nås s:n., Drafsen, Dalarna
   Matts Zachrisson Bure (1679 - 1752)
Nås s:n., Håfberget, Dalarna
   Eskil Joensson Puuroinen Bure (- 1648)
Nås s:n., Skifsen, Dalarna
   Maria Matsdotter (1654 - 1697)
   Marit Jonsdotter (1615 - 1666)
   Matts Mattson Bure (1615 - 1664)
   Matts Zachrisson Bure (1679 - 1752)
   Pål Mattsson Bure (1635 - 1697)
   Samuel Mattsson Bure (1637 - 1711)
   Zackarias Mattsson Bure (1646 - 1697)
   Zackarias Zachrisson Bure (1680 - 1734)
Ockelbo s:n., Gestrikland
   Sven Bröms (1612 - 1693)
Odensvi s:n., Boda gård, Wästmanland
   Magdalena Amnelia (1679 - 1770)
Odensvi s:n., Brandsta, Wästmanland
   Anna Hindrichsdotter Herou (1695 - 1766)
   Catharina Arvidsdotter Wallenberg (1672 - 1700)
Odensvi s:n., Wästmanland
   Hindrich Johansson Herou (1661 - 1704)
   Magdalena Amnelia (1679 - 1770)
Othem s:n., Gotland
   Axel Kolmodin (1722 - 1791)
   Helena Christina Kolmodin (1726 - 1799)
   Johan Kolmodin (1717 - 1790)
Othem s:n., Othems Prästgård, Gotland
   Maria Axelsdotter Hornschild (1687 - 1727)
Ovansjö s:n., Nor, Gestrikland
   Anders Pehrsson till Noor (1510 - )
   Anna Jönsdotter Giös
   Elisabeth Jönsdotter Giös (- 1675)
   Ericus Andreæ Odensoensis (- 1618)
   Johan Jönsson Giös (- 1637)
   Johannes Erici Giös (- 1637)
   Lars Erichsson Giös
   Lars Pehrsson (1520 - )
   N.N. Pehrsdotter
Philipstad, Wermland
   Agneta Maria Bratt (af Brattfors) (1718 - 1762)
   Anders Joensson Fernell (1651 - 1692)
   Anders Nilsson Lönbohm (1673 - 1738)
   Andreas Johansson Knöppel (1685 - 1746)
   Anna Maria Simzon (1680 - 1744)
   Anna Maria Wallengren (1685 - )
   Annica Johansdotter (1680 - 1764)
   Barbro Jonsdotter Fernelia (1626 - 1697)
   Benjamin Persson Knöppel (1652 - 1681)
   Birgitta Cavlingh (1656 - 1704)
   Birgitta Knöppel (1710 - 1761)
   Carl Hansson Törne (Törnebladh) (1686 - 1737)
   Carolus Jonæ Fernelius (1648 - 1701)
   Catharina Zachariædotter Petræa (1647 - 1711)
   Christian von Nackreij (1665 - 1722)
   Christian von Nackreij (1726 - 1766)
   Christina Dionysia Chenon (1661 - 1745)
   Christina Erichsdotter av Åskagssläkten (1683 - 1761)
   Christina Lönbohm (1707 - 1774)
   Christina Nilsdotter (1612 - 1682)
   Christopher Johansson Knöppel (1678 - 1707)
   Christopher Myhrman d.ä. (1712 - 1775)
   Elin N.N. (1616 - 1672)
   Elin Paulina Olsdotter (1589 - 1668)
   Elisabeth Andersdotter Fernelia (1677 - )
   Elisabeth Bratt (af Brattfors) (1681 - 1757)
   Elisabeth Fernell (1683 - 1758)
   Elisabeth Fernell (1691 - 1739)
   Elisabeth Jonsdotter Fernelia (1658 - 1718)
   Elisabeth Månsdotter (1619 - 1699)
   Elisabeth Simzon (1678 - 1761)
   Eva Christina Bratt (af Brattfors) (1720 - 1752)
   Ewa Henricsdotter Herwegh (1697 - 1725)
   Gunnar Bengtsson Låstbom (1666 - 1730)
   Helena Catharina Chenon (1725 - 1786)
   Henrik Evert Strokirch (1728 - 1795)
   Joen Jonsson Fernell (1619 - 1703)
   Johan Joensson Fernell (1669 - 1698)
   Johan Myhrman (1682 - 1717)
   Johan Persson Knöppel (1656 - )
   Johannes Zachariae Petræus (1649 - 1733)
   Jonas Larsson Bratt (af Brattfors) (1683 - 1737)
   Jonas Strokirch (1705 - 1748)
   Lars Andersson Bratt (af Brattfors) (1646 - 1690)
   Lars von Nackreij (1699 - 1742)
   Magnus Bjuggren (1727 - 1779)
   Magnus Joensson Fernell (1660 - 1692)
   Margareta Matsdotter Björkman (- 1699)
   Maria Andersdotter Fernelia (- 1710)
   Maria Jonsdotter Fernelia (1657 - 1686)
   Maria Magnusdotter Fernell (1687 - 1769)
   Märtha Sebastiana Grave (1663 - )
   Nils Persson Knöppel (1649 - 1702)
   Olof von Nackreij (1728 - 1783)
   Peder Hansson Knöppel (1603 - 1692)
   Peter Knöppel (1684 - 1710)
   Simon Simzon (1682 - 1719)
   Sven Bjuggren (1689 - 1742)
   Sven Strokirch (1678 - 1717)
   Zacharias Olavi Petræus (1607 - 1690)
Philipstads k:a., Wermland
   Christian von Nackreij (1665 - 1722)
   Joen Jonsson Fernell (1619 - 1703)
   Jon Persson (1585 - 1667)
Piteå s:n., Norrbotten
   Anna Burman (1704 - 1757)
   Barbro Ericsdotter Fluur (1677 - 1761)
   Daniel Stecksenius (1674 - 1718)
   Israel Danielis Stecksenius (1705 - 1742)
Piteå s:n., Piteå, Norrbotten
   Jonas Erici Fluur (1649 - 1686)
Polen
   Hindrich Johansson Herou (1661 - 1704)
Principauté de Liège, Région de Wallonie, Saint-Empire romain germanique
   Anne Bonnevier
   Henry Henrot
Principauté de Sedan, Région Champagne-Ardenne
   Elisabeth Niclasdotter Cochois (1610 - )
   Nicolaes Cochois (- 1632)
   Nicolaes Niclasson Cochois (1600 - 1662)
Ramkvilla s:n., Hallsnäs herrgård, Småland
   Elisabeth Margaretha Ehrenstråle (1762 - 1810)
   Henrik Evert Strokirch (1728 - 1795)
Ramnäs s:n., Wästmanland
   Catharina Hoyer (1649 - 1711)
   Cherstin Petersdotter Hammarbäck (1685 - 1737)
   Johan Erichsson Wijk (1640 - 1699)
   Olaus Agorelius (1676 - 1741)
   Sofia Hoyer (1674 - 1744)
Ramsbergs s:n., Almhöjden, Wästmanland
   Carin Ambrosiusdotter (1681 - 1767)
   Johan Johansson (Zeppenfeldt) (1675 - 1745)
Ramsbergs s:n., Bäckegruvan, Wästmanland
   Hans Mattson (1641 - 1711)
   Maria Persdotter Robillar (1645 - 1734)
Ramsbergs s:n., Gammelbo, frälsehemmanet Sjöfallet, Wästmanland
   Ambrosius Hansson Klockare (1655 - 1732)
   Carin Wernichsdotter (1652 - 1733)
Ramsbergs s:n., Håkansboda, Wästmanland
   Carin Larsdotter (1660 - 1735)
   Johan Erichsson (Gretz) (1774 - 1830)
Ramsbergs s:n., Kårberg, Wästmanland
   Anders Erichsson Gretz (1647 - 1718)
   Anna Andersdotter Lindberg (1664 - 1720)
   Carin Larsdotter (1660 - 1735)
   Catharina Andersdotter (1720 - 1773)
   Catharina Nilsdotter (1745 - 1791)
   Erich Andersson (1606 - 1684)
   Erich Erichsson Gretz
   Erich Johansson (Gretz) (1689 - 1740)
   Erich Johansson (Gretz) (1744 - 1791)
   Ingeborg Bengtzdotter (1621 - 1694)
   Ingeborg Erichsdotter (Gretz) (- 1718)
   Ingeborg Larsdotter (1692 - 1737)
   Johan Erichsson (Gretz) (1721 - 1784)
   Johan Erichsson (Gretz) (1774 - 1830)
   Johan Erichsson Gretz (1659 - 1728)
   Jöns Erichsson (1657 - 1718)
   Margaretha Wilhelmsdotter (Zeppenfeldt) (1660 - 1726)
Ramsbergs s:n., Morskoga, Wästmanland
   Carin Wilhelmsdotter (Zeppenfeldt) (1664 - 1723)
   Erick Nilsson (1646 - 1732)
Ramsbergs s:n., Nederhyttan, Wästmanland
   Anna Bengtsdotter (1697 - 1773)
   Bengt Persson (1657 - 1719)
   Ingeborg Andersdotter (1656 - 1731)
   Ingeborg Larsdotter (1692 - 1737)
   Margaretha Bengtsdotter (1694 - 1719)
Ramsbergs s:n., Nyckelbäcken, Wästmanland
   Ambrosius Ambrosiusson (1694 - 1764)
   Ambrosius Ambrosiusson (1728 - 1806)
   Ambrosius Hansson Klockare (1655 - 1732)
   Carin Ambrosiusdotter (1681 - 1767)
   Catharina Jönsdotter Uhrwäder (- 1771)
   Margaretha Beata Jernberg (1729 - 1804)
Ramsbergs s:n., Ramsberg, Wästmanland
   Ambrosius Marcusson Keyser (- 1612)
   Anders Erichsson (Ramberg) (1707 - 1776)
   Anna Erichsdotter (Ramberg) (1695 - 1773)
   Anna Wilhelmsdotter (Zeppenfeldt) (1722 - )
   Catharina Lindh (1706 - 1789)
   Cathrina Ericksdotter (1682 - 1749)
   Cherstin Erichsdotter (1648 - )
   Christina Larsdotter (Zeppenfeldt) (1769 - 1842)
   Diedrich Marcusson Zeppenfeldt (- 1674)
   Elisabeth Hansdotter (1625 - 1680)
   Erich Nilsson (1668 - 1731)
   Erick Nilsson (1646 - 1732)
   Hans Erichsson (1712 - 1789)
   Hans Mattson (1641 - 1711)
   Hindrich Zeppenfeldt
   Jacob Persson Robillar (1643 - 1698)
   Johan Erichsson (Gretz) (1774 - 1830)
   Johan Wilhelmsson (Wretholm) (1728 - 1806)
   Lars Larsson (Zeppenfeldt) (1748 - 1817)
   Lars Wilhelmsson (Zeppenfeldt) (1643 - 1710)
   Margareta Andersdotter (1728 - 1807)
   Margaretha Larsdotter (1688 - 1719)
   Margaretha Wilhelmsdotter (Zeppenfeldt) (1712 - 1773)
   Maria Hansdotter (1681 - 1757)
   Maria Hansdotter (1750 - 1818)
   Maria Pehrsdotter (1705 - 1778)
   Maria Persdotter Robillar (1645 - 1734)
   Maria Samuelsdotter Herou (1657 - 1741)
   Pehr Hansson (1672 - 1743)
   Wilhelm Larsson (Zeppenfeldt) (1679 - 1750)
Ramsbergs s:n., Ramshyttan, Wästmanland (<1607 Ramshytte s:n.)
   Diedrich Hindrichsson Zeppenfeldt
   Elin (Ambrosiusdotter Keyser) (- 1646)
   Hans Henningsson (Keyser) (- 1657)
   Henning Ambrosiusson (Keyser)
   Marcus Hindrichsson Zeppenfeldt
Ramsbergs s:n., Ramshyttan, Wästmanland
   Ambrosius Marcusson Zeppenfeldt
   Anna Diedrichsdotter (1718 - 1786)
   Anna Erichsdotter (Ramberg) (1695 - 1773)
   Carin Hindersdotter (Zeppenfeldt) (1673 - 1741)
   Carin Wilhelmsdotter (Zeppenfeldt) (1664 - 1723)
   Catharina Marcusdotter Zeppenfeldt (1641 - 1681)
   Cherstin Larsdotter (Zeppenfeldt) (1679 - )
   Cherstin Wilhelmsdotter (Zeppenfeldt) (1710 - )
   Christina Olofsdotter (1648 - 1719)
   Daniel Piette (1670 - 1745)
   Diedrich Larsson (Zeppenfeldt) (1687 - 1760)
   Diedrich Marcusson Zeppenfeldt (- 1674)
   Elisabeth Hansdotter (1625 - 1680)
   Erich Erichsson (Ramberg)
   Erich Wilhelmsson (Zeppenfeldt) (1721 - 1765)
   Henning Hansson (Keyser) (1605 - 1689)
   Hindrich Marcusson Zeppenfeldt (1637 - 1701)
   Johan Johansson (Zeppenfeldt) (1675 - 1745)
   Johan Wilhelmsson (Wretholm) (1728 - 1806)
   Johan Wilhelmsson (Zeppenfeldt) (1640 - 1723)
   Lars Larsson (Zeppenfeldt) (1748 - 1817)
   Lars Wilhelmsson (Zeppenfeldt) (1643 - 1710)
   Lars Wilhelmsson (Zeppenfeldt) (1715 - 1753)
   Marcus Diedrichsson Zeppenfeldt (- 1669)
   Marcus Larsson (Zeppenfeldt) (1673 - 1732)
   Margaretha Bengtsdotter (1694 - 1719)
   Margaretha Diedrichsdotter (Zeppenfeldt) (1650 - 1694)
   Margaretha Larsdotter (1688 - 1719)
   Margaretha Marcusdotter (Zeppenfeldt)
   Margaretha Wilhelmsdotter (Zeppenfeldt) (1660 - 1726)
   Per Hansson (Keyser) (1617 - 1683)
   Wilhelm Johansson (Zeppenfeldt) (1620 - 1687)
   Wilhelm Larsson (Zeppenfeldt) (1679 - 1750)
   Wilhelm Wilhelmsson (Zeppenfeldt) (1718 - 1758)
Ramsbergs s:n., Resta, Wästmanland
   Cathrina Ericksdotter (1682 - 1749)
   Christina Larsdotter (Zeppenfeldt) (1769 - 1842)
   Diedrich Larsson (Zeppenfeldt) (1687 - 1760)
   Dorothea Hansdotter (1630 - 1698)
   Erick Nilsson (1646 - 1732)
   Hans Erichsson (1712 - 1789)
   Lars Larsson (Zeppenfeldt) (1748 - 1817)
   Maria Hansdotter (1750 - 1818)
   Maria Pehrsdotter (1705 - 1778)
   Maria Samuelsdotter Herou (1657 - 1741)
   Pehr Hansson (1672 - 1743)
   Samuel Servasson Herou (- 1695)
Ramsbergs s:n., Stråssa, Wästmanland
   Carin Larsdotter (1660 - 1735)
Ramsbergs s:n., Torrbåten, Wästmanland
   Catharina Nilsdotter (1745 - 1791)
Ramsbergs s:n., Wästmanland
   Ambrosius Ambrosiusson (1694 - 1764)
   Ambrosius Ambrosiusson (1728 - 1806)
   Anders Pehrsson Strant (1682 - 1743)
   Anna Diedrichsdotter (1718 - 1786)
   Carin Ambrosiusdotter (1681 - 1767)
   Carin Hindersdotter (Zeppenfeldt) (1673 - 1741)
   Catharina Andersdotter (1720 - 1773)
   Catharina Jönsdotter Uhrwäder (- 1771)
   Catharina Nilsdotter (1745 - 1791)
   Christina Jansdotter (Gretz) (1814 - )
   Christina Olofsdotter (1648 - 1719)
   Diedrich Larsson (Zeppenfeldt) (1687 - 1760)
   Erich Johansson (Gretz) (1744 - 1791)
   Johan Erichsson (Gretz) (1721 - 1784)
   Johan Johansson (Zeppenfeldt) (1675 - 1745)
   Margaretha Beata Jernberg (1729 - 1804)
   Margaretha Bengtsdotter (1694 - 1719)
   Nils Andersson (Finne) (1672 - 1741)
Ramsbergs s:n., Östra Löa, Wästmanland
   Anders Nilsson (Finne) (1697 - 1764)
   Carin Hindersdotter (Zeppenfeldt) (1673 - 1741)
   Catharina Andersdotter (1720 - 1773)
   Catharina Marcusdotter Zeppenfeldt (1641 - 1681)
   Ingrid Svensdotter (1653 - 1715)
   Johan Wilhelmsson (Wretholm) (1728 - 1806)
   Lars Andersson (1641 - 1708)
   Marcus Larsson (1672 - )
   Margaretha Diedrichsdotter (Zeppenfeldt) (1650 - 1694)
   Margaretha Larsdotter (1688 - 1719)
   Nils Andersson (Finne) (1672 - 1741)
Ramsbergs s:n., Östra Skogstorp, Wästmanland
   Hans Erichsson (1712 - 1789)
   Maria Hansdotter (1681 - 1757)
Ramshytte s:n., Rampnszberg, Wästmanland (>1607 Ramsbergs s:n.)
   Henning Hansson (Keyser) (1605 - 1689)
   Marcus Diedrichsson Zeppenfeldt (- 1669)
Ramshytte s:n., Wästmanland (>1607 Ramsbergs s:n.)
   Erich Andersson (1606 - 1684)
Ramundeboda s:n., Lassåna Bruk, Nerike
   Elisabeth Carlsdotter Tolf (1712 - 1772)
Ramundeboda s:n., Nerike
   Jöns Tyresson Schyllberg (1732 - 1774)
Ransäters bruk, Wermland
   Johannes Låstbom (1732 - 1802)
Rautalampi s:n., Savolax
   Lars Larsson Karjalainen
Refsund s:n., Jemtland
   Anna Fluur Emporagria (1648 - 1739)
Région Champagne-Ardenne
   Florence le Moine (- 1632)
Région de Wallonie eller Région Champagne-Ardenne
   N.N. Glaudin (- 1668)
Région de Wallonie, Saint-Empire romain germanique
   Abine Noij (- 1665)
   Étienne Lolhier
   Heinrich Grell (1612 - 1692)
   Henry Henrot
   Jacob Cardon (- 1685)
   Pierre Robillar (- 1659)
Reval, Estland
   Johan Mattson Lange (Palmström) (1621 - 1686)
Risekatslösa s:n., Boserup herrgård, Skåne
   Johan Christian Magnus Roos af Hjelmsäter (1720 - 1796)
Risinge s.n., Finspång, Östergöthland
   Carl Anders Köhler (1797 - 1856)
Risinge s:n., Börgöl Bruk, Östergöthland
   Johan Olofsson Humla (1705 - 1736)
Risinge s:n., Börgöl, Östergöthland
   Elisabeth Walentinsdotter Köhler (1694 - 1760)
Risinge s:n., Börsjö, Östergöthland
   Agneta N.N. (- 1693)
   Hans Walentinsson Köhler (1633 - 1710)
   Maria Zackrisdotter Köhler (1686 - 1717)
   Zakarias Walentinsson Köhler (1644 - 1720)
   Zakarias Zackrisson Köhler (1700 - 1749)
Risinge s:n., Falla, Östergöthland
   Olof Hansson (1741 - )
Risinge s:n., Finspång, Östergöthland
   Abraham Nicola Cochois (1630 - 1681)
   Anders Hindrichsson Herou (1645 - 1692)
   Carin Ersdotter
   Catharina Jacobsdotter Cardon (1634 - )
   Elisabeth Niclasdotter Cochois (1625 - 1704)
   Elisabeth Samuelsdotter Cardon (1672 - 1750)
   Florence le Moine (- 1632)
   Frans Christiansson Köhler (1711 - 1763)
   Hindrich Jacobsson Herou (1617 - 1669)
   Holsten Nilsson Bute (1630 - )
   Jacob Piersson Allard (1626 - 1669)
   Jana Brita Bergholtz (1723 - 1783)
   Johan Zackrisson Köhler (1736 - 1806)
   Johanna Catelin Niclasdotter Cochois (- 1680)
   Johanna Jacobsdotter Herou (1623 - )
   Margaretha Heinrichsdotter Anthoine (- 1696)
   Margaretha Jacobsdotter Cardon
   Maria Catharina Allard (1745 - 1824)
   Maria Samuelsdotter Nordlund (1685 - 1716)
   Marie Martinsdotter Frumerie (- 1685)
   Mathias Heinrichsson Anthoine
   Mikael Bute
   Mårten Johansson Cochois (1661 - )
   N.N. Glaudin (- 1668)
   Nicolaes Cochois (- 1632)
   Nicolaes Niclasson Cochois (1600 - 1662)
   Pierre Robillar (- 1659)
   Samuel Jacobsson Cardon (1630 - 1694)
   Zakarias Zackrisson Köhler (1700 - 1749)
Risinge s:n., Finspång, Östergötland
   Anna Sophia Roos (1830 - 1900)
   Carl August Fredriksson Groll (1850 - 1925)
   Fredric Jacobsson Groll (1822 - 1907)
   Mathilda Carlsdotter (1859 - 1926)
Risinge s:n., Finspångs Bruk, Östergöthland
   Daniel Jacobsson Allard (1660 - 1698)
   Jacob Cardon (- 1685)
   Maria Catharina Allard (1745 - 1824)
Risinge s:n., Gomma, Östergöthland
   Ingeborg Håkansdotter (1657 - 1710)
Risinge s:n., Häradstorp, Östergötland
   Carl August Fredriksson Groll (1850 - 1925)
   Frans Wilhelm Fredriksson (1860 - 1946)
   Jacob Fredricsson Groll (1786 - 1875)
   Maria Catharina Olsdotter (1789 - 1850)
   Maria Lovisa Carlsdotter Swartling (- 1907)
Risinge s:n., Häradstorps krog, Finspång, Östergöthland
   Birgitta Christiansdotter Köhler (1724 - 1800)
Risinge s:n., Ingelstad, Östergötland
   Fredric Jacobsson Groll (1822 - 1907)
   Jacob Fredricsson Groll (1786 - 1875)
   Maria Catharina Olsdotter (1789 - 1850)
   Maria Lovisa Carlsdotter Swartling (- 1907)
Risinge s:n., Lotorp, Finspång, Östergöthland
   Sarah Elisabeth Bergholtz (1725 - 1770)
Risinge s:n., Lotorp, Östergöthland
   Beata Walentinsdotter Köhler (1699 - 1746)
   Bengt Andersson Qwarfordt (1630 - 1678)
   Carin Bengtsdotter Qvarfordt (1673 - 1719)
   Elisabeth Walentinsdotter Köhler (1635 - 1709)
   Jacob Johansson Bergholtz (1689 - 1743)
Risinge s:n., Lotorp, Östergötland
   Frans Wilhelm Fredriksson (1860 - 1946)
Risinge s:n., Lotorps Bruk, Östergöthland
   Ingrid Fredrichsdotter Wärre (1685 - )
   Jonas Carlsson Grell (1762 - 1800)
Risinge s:n., Lundby, Östergöthland
   Holsten Nilsson Bute (1630 - )
Risinge s:n., Lämmenäs, Östergötland
   Fredric Jacobsson Groll (1822 - 1907)
Risinge s:n., Moo, Östergöthland
   Swen Ebbesson (- 1700)
Risinge s:n., Ramstorp, Östergöthland
   Olof Olofsson (1710 - 1757)
Risinge s:n., Skirhult, Östergötland
   Anna Lovisa Andersdotter (1864 - 1941)
Risinge s:n., Skirnäs, Östergötland
   Maria Catharina Olsdotter (1789 - 1850)
Risinge s:n., Ysunda, Östergöthland
   Carin Bengtsdotter Qvarfordt (1673 - 1719)
Risinge s:n., Östergöthland
   Carl Persson Tolf (1677 - 1740)
   Fredrich Erichsson Wärre (1658 - 1710)
   Ingeborg Håkansdotter (1657 - 1710)
   Ingrid Fredrichsdotter Wärre (1685 - )
   Jacob Jacobsson Falleij (1677 - 1754)
   Margaretha Heinrichsdotter Anthoine (- 1696)
   Maria Elisabeth Dandanelle
   Maria Larsdotter
   Maria Zackrisdotter Köhler (1686 - 1717)
   Samuel Jacobsson Cardon (1630 - 1694)
   Zakarias Walentinsson Köhler (1644 - 1720)
   Zakarias Zackrisson Köhler (1700 - 1749)
Romfartuna s:n., Uppland
   Elisabeth Gyllengahm (1717 - 1764)
Ryda s:n., Lindesberg, Wästmanland
   Abraham Nicola Cochois (1630 - 1681)
Ryssby s:n., Kalmar, Småland
   Johan Carl Rothlieb (1687 - 1739)
Rystad s:n., Östergöthland
   Nils Ekelund (1732 - 1799)
   Sarah Larsdotter (1742 - 1794)
Råneå s:n., Norrbotten
   Elisabeth Klockhoff (1713 - 1770)
   Israel Danielis Stecksenius (1705 - 1742)
Rämmens s:n., Laggsundet, Wermland
   Elin Henricsdotter (1638 - 1709)
S:t Jacob, Stockholm
   Catharina Palmström (1663 - 1698)
   Christina Palmström (1666 - 1695)
   Dorothea Gabrielsdotter Emporagria (- 1672)
   Helena Palmström (1671 - )
   Maria Magdalena Palmström (1665 - 1694)
   Nils Palmström (1662 - 1692)
S:t Jacobs k:a., Stockholm
   Dietrich von Eisen (1632 - 1697)
   Johan Mattson Lange (Palmström) (1621 - 1686)
   Nils Palmström (1662 - 1692)
S:t Lars, Linköping, Östergöthland
   Carl Israel Lindhagen (1789 - 1839)
   Jeremiae Christoffersson Kongsberg (1722 - 1804)
S:t Nicolai, Stockholm
   Abel Nicolai Emporagrius (1646 - 1693)
   Christina Emporagria (Palmström) (- 1710)
   Daniel Nicolai Emporagrius (1643 - )
   Elisabeth Erici Emporagria (1638 - 1662)
   Israël Nicolai Emporagrius (1648 - 1710)
S:t Nikolai församling, Stockholm
   Johannes Welin (1692 - 1746)
S:t Olai, Norrköping, Östergöthland
   Anders Jacobsson Herou (1628 - 1691)
   Johanna Hindriksdotter Gille (1634 - 1694)
S:t Olai, Norrköping, Östergötland
   Anna Lovisa Andersdotter Swärd (1826 - 1870)
   Carolina Wilhelmina Rosell (1849 - 1914)
Sala s:n., Wästmanland
   Claes Jakob von Wallvijk (1763 - 1792)
Sala, Uppland
   Elisabeth Kolmodin (1740 - 1819)
Sala, Wästmanland
   Isaac Petri Salmonius (- 1694)
Sandseryds s:n., Åsen, Småland
   Axel Conrad Roos af Hjelmsäter (1729 - 1763)
   Helena Maria Lothigius (1723 - 1790)
Sankt Olai, Norrköping, Östergöthland
   Matthias Jacobsson Falleij (1658 - 1738)
Sauerland, Herzogtum Westfalen, Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation
   N.N. Zeppenfeld
Segerstad, Wermland
   Christian von Nackreij (1726 - 1766)
Sibirien, Ryssland
   Petrus Erici Fluur (1660 - 1710)
Sicklaö s:n., Danviken, Stockholm
   Maria Emporagria (1685 - 1764)
Sigtuna, Uppland
   Anders Ekbom (1793 - 1867)
   Catharina Hjortberg (1719 - 1790)
   Christina Lovisa Köhler (1793 - 1868)
   Gabriel Julius Köhler (1787 - 1835)
   Johan Gustaf Köhler (1743 - 1801)
   Johan Gustaf Köhler (1772 - 1835)
   Margaretha Elisabeth Schackt (1749 - 1799)
Simtuna s:n., Simtuna Prästgård, Uppland
   Martin Kammecker (1698 - 1757)
   Michaël Erici Kolmodinus (1597 - 1677)
   Michael Michaelsson Kolmodin (1680 - 1751)
   Sarah Erici Simtelia (- 1647)
Simtuna s:n., Uppland
   Anna Kolmodina (1640 - 1695)
   Anna Michaelsdotter Kolmodina (1674 - 1694)
   Birgitta Kolmodina (1642 - 1673)
   Carl Michaelsson Kolmodin (1681 - 1755)
   Catharina Christina Malört (1650 - 1694)
   Catharina Kolmodina (1660 - 1697)
   Christina Emporagria (1619 - 1710)
   Jacob Martini Waldius (1628 - 1697)
   Johannes Michael Kolmodin (1648 - 1724)
   Michael Kolmodin (1640 - 1685)
   Nils Kolmodin (1694 - 1773)
   Wilhelm Kammecker (1664 - 1742)
Sjonhem s:n., Akre, Gotland
   Helena Elisabeth Sartoria (1758 - 1802)
Skagershults s:n., Hasselfors, Nerike
   Herman Hermansson Schult (1714 - 1743)
Skallsjö s:n., Westergöthland
   Dorothea Maria von Döbeln (1738 - 1807)
Skarstads s:n., Westergöthland
   Cecilia Elisabeth Brummer (1734 - 1798)
   Johan Ek (1743 - 1798)
Skeda s:n., Lilla Prästegården, Östergöthland
   Eva Charlotta Forselius (1769 - )
   Nils Ekelund (1732 - 1799)
Skeda s:n., Lilla Prästegården, Östergötland
   Nils Fredric Nilsson Ekelund (1799 - )
Skedevi s:n., Häfla Bruk, Östergöthland
   Anna Catharina Jacobsdotter Doublet (1728 - )
Skellefteå landsförsamling, kyrkobordet, Westerbotten
   Anna Fluur Emporagria (1648 - 1739)
   Jonas Erici Fluur (1649 - 1686)
Skellefteå Prästgård, Westerbotten
   Barbro Ericsdotter Fluur (1677 - 1761)
   Cherstin Ericsdotter Fluur
   Ericus Jonæ Fluur Emporagrius (1617 - 1695)
   Magdalena Erici Fluur (1662 - 1743)
   Petrus Erici Fluur (1660 - 1710)
Skellefteå s:n., Skellefteå, Westerbotten
   Ericus Johannis Fluur (1697 - 1757)
   Gabriel Ericsson Fluur (- 1706)
Skenäs kungsgård, Östergöthland
   Axel Adolf Ridderborg (1738 - 1771)
   Ulrica Eleonora Salmoon (1744 - 1802)
Skinnskatteberg s:n., Fantbo, Wästmanland
   Abraham Persson Robillar (1650 - )
   Isaac Persson Robillar (1653 - )
   Sarah Persdotter Robillar (1657 - 1737)
Skinnskatteberg s:n., Hedhammar, Wästmanland
   Bengt Ericsson Stadigbror Hedberg (1683 - 1763)
Skinnskatteberg s:n., Kyrkbyn, Wästmanland
   Anna Pehrsdotter (1678 - 1765)
   Jöns Larsson Tolf (1672 - 1737)
Skinnskatteberg s:n., Skilåns Bruk, Wästmanland
   Daniel Nicolausson Herou (1664 - )
   Pierre Robillar (- 1659)
Skinnskatteberg s:n., Wästmanland
   Catharina Hilleström (1683 - 1730)
   Elisabeth Niclasdotter Cochois (1625 - 1704)
Skinnskattebergs s:n., Wästmanland
   Erik Agorelius (1709 - 1766)
   Maria Sernander (1728 - 1789)
Skogs s:n., Prästgården, Hellsingland
   Abrahamus Olai (- 1622)
Skultuna Mässingbruk, Wästmanland
   Daniel Erici Girenius (1672 - 1742)
Skåne
   Brita Maria Simzon (1712 - 1744)
   Juliana Constantia Simzon (1713 - 1759)
Skällvik s:n., Stegeborg, Östergöthland
   Elisabeth Holstensdotter Swartling (1723 - 1788)
Skön s:n., Westernorrland
   Elisabeth Klockhoff (1713 - 1770)
   Israel Danielis Stecksenius (1705 - 1742)
   Magnus Olai Klockhoff (1680 - 1746)
   Petrus Petri Gran (1675 - 1735)
Sköns s:n., Medelpad
   Magdalena Pehrsdotter Steccenia (1650 - 1735)
Slaka s:n., Östergöthland
   Anna Magdalena Carlström (1748 - 1815)
   Nils Ekelund (1732 - 1799)
Snavunda s:n., Kårberg, Nerike
   Jacob Fransson Köhler (1744 - 1814)
Sollentuna s:n., Uppland
   Roloff Fransisci Fassing (1640 - 1702)
Sparrsätra s:n., Uppland
   Margaretha Elisabeth Nordeman (1711 - 1794)
Sproge, Tjängdarve, Gotland
   Johanna Catharina Nilsdotter Butendorff (1759 - 1832)
St. Pers s:n., Qvissberg, Wadstena, Östergöthland
   Erich Anders Schenberg (1759 - 1806)
   Johan Israel af Ekström (1773 - 1831)
   Lovisa Ulrika Köhler (1736 - 1805)
   Ulrika Carolina Ekström (1772 - 1821)
Stedtska kapellet, Svenarums k:a., Småland
   Claës Hindrich Stedt (1715 - 1786)
Stockholm eller Gestrikland
   Christina Olofsdotter Bjugg (1625 - 1664)
Stockholm
   Abel Nicolai Emporagrius (1646 - 1693)
   Abraham Kolmodin (1731 - 1799)
   Anders Sohm (- 1694)
   Anna Fassing (1667 - 1710)
   Anna Simonsdotter Depchen (1619 - 1668)
   Annica Nicolausdotter Herou (1655 - 1690)
   Beata Christina Salmoon (1736 - 1762)
   Brita Eleonora Lillieflycht (1685 - 1736)
   Carl Didrik Taube af Odenkat (1692 - 1746)
   Carl Gustaf Löwenhielm (1701 - 1768)
   Carl Gustaf Oljeqvist (1785 - 1837)
   Carl Hansson Törne (Törnebladh) (1686 - 1737)
   Catharina Emporagria (1680 - )
   Christina Emporagria (1687 - 1722)
   Claes Jakob von Wallvijk (1763 - 1792)
   Dietrich von Eisen (1632 - 1697)
   Elisabeth Thorstensdotter Hassel (1651 - 1697)
   Eric Ericsson Fluur (1651 - )
   Erich Simzon (1679 - 1720)
   Ericus Gabrielis Emporagrius (1606 - 1674)
   Gustava Margaretha Simzon (1686 - 1768)
   Helena Göransdotter (1684 - 1733)
   Jacob Robsahm (1724 - 1770)
   Jacob Thede (1676 - )
   Johan Israel af Ekström (1773 - 1831)
   Johan Mattson Lange (Palmström) (1621 - 1686)
   Johan Petersson Cosswa (1708 - 1783)
   Johann Friedrich von Santen (1675 - 1738)
   Jonas Werwing (1640 - 1697)
   Lisa Christina Kuhlau (1722 - 1785)
   Magnus Aurivillius (- 1708)
   Margaretha Andreasdotter Leufner (1648 - 1739)
   Maria Magdalena Palmström (1665 - 1694)
   Nils Höök (1668 - 1715)
   Olof Tideström (1712 - 1760)
   Salomon Schützer
   Sarah Brodina (1658 - 1706)
   Thomas Thomæ Hiep (1660 - 1695)
   Ulrica Ehrenlund (1716 - 1742)
   Wilhelm Kammecker (1664 - 1742)
Stora Malm s:n., Cathrinaholm säteri, Södermanland
   Beata Christina Salmoon (1736 - 1762)
Stora Malm s:n., Södermanland
   Elisabeth Andersdotter Moberg (1693 - 1751)
Storkyrkan (S:t Nicolai k:a), Stockholm
   Anna Simonsdotter Depchen (1619 - 1668)
   Catharina Erici Emporagria (- 1657)
   Christina Emporagria (Palmström) (- 1710)
   Elisabeth Amundsdotter Beronia (- 1657)
   Elisabeth Erici Emporagria (1638 - 1662)
   Johan Mattson Lange (Palmström) (1621 - 1686)
   Johannes Petri Brodinus (1619 - 1680)
   Niels Nielsson Emporagrius (1607 - 1681)
   Sven Bröms (1612 - 1693)
Storkyrkoförsamlingen Nikolai, Stockholm
   Elias Hilleström (1651 - 1712)
   Elisabeth Hoyer (1654 - 1715)
   Eric Liljeblad (1790 - )
   Maria Fredrica Oljeqvist (1788 - )
Strängnäs domkyrka, Södermanland
   Ericus Gabrielis Emporagrius (1606 - 1674)
   Gabriel Emporagrius Lillieflycht (1639 - 1690)
Strängnäs domkyrkoförsamling, Södermanland
   Elsa Maria von Hermansson (1719 - 1794)
   Jacobus Serenius (1700 - 1776)
Strängnäs, Södermanland
   Carl Fredrik Lemon (1714 - 1802)
   Daniel Lundius (1666 - 1747)
   Elisabeth Hermansdotter Schult (1717 - 1775)
   Ericus Gabrielis Emporagrius (1606 - 1674)
   Eva Hedvig Lillieflycht (- 1742)
   Gabriel Emporagrius Lillieflycht (1639 - 1690)
   Servais Henrot (- 1656)
Styrsö s:n., Stora Känsö, Bohuslän
   Olof Ericsson (1778 - 1818)
Sundsvall, Westernorrland
   Petrus Petri Gran (1675 - 1735)
Sunne s:n., Brårud, Wermland
   Elisabeth Andersdotter Fernelia (1677 - )
   Nils Biörn (1670 - 1724)
Sunne s:n., Lövåsen, Wermland
   Annica Larsdotter Karjalatar (1629 - 1710)
   Erich Olofsson Löwen (1652 - )
   Lars Olofsson Suhoinen (1646 - 1736)
   Olof Påhlsson Suhoinen (1621 - )
Sunne s:n., Rottneros frälsegård, Wermland
   Ulrica Eleonora Uggla (1713 - 1772)
Sunne s:n., Rottneros herrgård, Wermland
   Henrik Bratt (af Brattfors) (1725 - 1779)
   Jonas Larsson Bratt (af Brattfors) (1683 - 1737)
Sunne s:n., Rottneros, Wermland
   Elisabeth Andersdotter Fernelia (1677 - )
   Gustaf Hildebrandsson Uggla (1651 - 1715)
   Lars Gustaf Bratt (af Brattfors) (1731 - 1791)
Sunne s:n., Wermland
   Agneta Maria Bratt (af Brattfors) (1718 - 1762)
   Anna Elisabeth Hiertzell (1700 - 1745)
   Elisabeth Andersdotter Fernelia (1677 - )
   Eva Christina Bratt (af Brattfors) (1720 - 1752)
   Georg Gustaf Uggla (1710 - 1771)
   Gustaf Hildebrandsson Uggla (1651 - 1715)
   Jonas Gyllenspetz (1717 - 1762)
   Jonas Larsson Bratt (af Brattfors) (1683 - 1737)
Sunnemo s:n., Bosjö Bruk, Wermland
   Christina Elisabet Bjuggren (1724 - 1786)
Svenarums s:n., Hook, Småland
   Carolina Simzon (1720 - 1796)
   Claës Hindrich Stedt (1715 - 1786)
Svenarums s:n., Småland
   Brita Maria Simzon (1712 - 1744)
   Nicolas Bengtsson Ekermann (1699 - 1751)
Svennevad s:n, Gryts Bruk, Nerike
   Elisabeth Andersdotter Schult (1673 - 1700)
Svennevad s:n, Haddebo Bruk, Nerike
   Petter Danielsson Allard (1690 - 1739)
Svennevad s:n, Nerike
   Jonas Frantzon (1683 - 1757)
   Maria Mårtensdotter Grell (1689 - 1773)
Svennevad s:n., Gryt, Nerike
   Magnus Frantzon (1635 - 1699)
Svennevad s:n., Gryts Bruk, Nerike
   Anders Andersson Schult (1678 - 1773)
   Anders Hindrichsson Schult (1640 - 1724)
Svennevad s:n., Gryts Öfre Hammar, Nerike (>1735 Bo s:n.)
   Peter Pettersson Allard (1720 - 1773)
Svennevad s:n., Gryts övre Hammare, Nerike
   Brita Andersdotter Mollberg (1735 - 1810)
Svennevad s:n., Gästgifvaregården, Nerike
   Johan Hermansson Schult (1724 - 1791)
Svennevad s:n., Haddebo Bruk, Nerike
   Anders Bruse (1729 - 1780)
   Catharina Johansdotter Grell (1719 - 1795)
   Catharina Johansdotter Schult (1663 - 1717)
   Catharina Petersdotter Grell (1724 - 1810)
   Fredrich Johansson Schult (1665 - )
Svennevad s:n., Haddebo, Nerike
   Anna Maria Petersdotter Allard (1746 - 1786)
   Erich Abrahamsson Gevert (1733 - 1800)
Svennevad s:n., Nerike
   Anders Andersson Schult (1678 - 1773)
   Anders Hindrichsson Schult (1640 - 1724)
   Anna Andersdotter Schult (1665 - 1748)
   Birgitta Frantz (1685 - 1764)
   Carin Bengtsdotter Qvarfordt (1673 - 1719)
   Carl Persson Tolf (1677 - 1740)
   Catharina Hermansdotter Schult (1710 - 1773)
   Catharina Johansdotter Schult (1663 - 1717)
   Catharina Petersdotter Grell (1724 - 1810)
   Claes Henricsson Hane (1708 - )
   Elisabeth Andersdotter Moberg (1693 - 1751)
   Elisabeth Andersdotter Schult (1673 - 1700)
   Frantz Magnusson (1659 - 1715)
   Hanna Bengtsdotter Höök (1683 - 1756)
   Herman Andersson Schult (1687 - 1768)
   Johan Hindrichsson Schult (1643 - 1681)
   Maria Eliasdotter (1689 - 1773)
   Matthias Jacobsson Falleij (1658 - 1738)
   Peter Mikaelsson Grell (1694 - 1743)
   Peter Pettersson Allard (1720 - 1773)
Svennevad s:n., Skoga Bruk, Nerike
   Catharina Hermansdotter Schult (1710 - 1773)
Svennevad s:n., Skoga Hammare, Nerike
   Anders Bruse (1729 - 1780)
   Carl Carlsson Tolf (1714 - 1751)
   Carl Persson Tolf (1677 - 1740)
   Elisabeth Carlsdotter Tolf (1712 - 1772)
Svenneved s:n., Nerike
   Johan Andersson Köhler (1709 - 1791)
   Marie Martinsdotter Frumerie (- 1685)
svenska Finland
   Eskil Joensson Puuroinen Bure (- 1648)
   Matts Eskilsson Bure (1590 - 1639)
   Matts Mattson Bure (1615 - 1664)
Svenska Lifland
   Petrus Johannis Livonius (- 1694)
Svenstorps slott, Skåne
   Gustaf Hildebrandsson Uggla (1651 - 1715)
Svinesund frälsegård, Östergöthland
   Eva Juliana von Roland (1726 - 1767)
   Isak Salmoon (1693 - 1758)
Swärdsjö s:n., Dalarna
   Elisabeth Schultin (1661 - 1698)
Söderköping, Östergöthland
   Axel Adolf Ridderborg (1738 - 1771)
Söderköping, Östergötland
   Carl Ludwig Larsson (1880 - 1911)
Södermanland
   Abine Noij (- 1665)
   N.N. Servasdotter Herou (- 1656)
Södertälje, Södermanland
   Anders Ekbom (1793 - 1867)
   Anna Catharina Hofgren (1767 - 1795)
   Birgitta Catharina Schmidt (1755 - 1829)
   Christina Lovisa Köhler (1793 - 1868)
   David Köhler (1751 - 1805)
   Gabriel Julius Köhler (1787 - 1835)
Tegnaby s:n., Hemmesjö, Småland
   Carl Bonnevier (1780 - 1832)
Theux, Marquisat de Franchimont, Principauté de Liège, Région de Wallonie, Saint-Empire romain germanique
   Godefroi Henrot
   Henry Henrot
   Hindrich Servasson Herou (1604 - 1667)
   Jacques Henrot (1592 - 1673)
   Marie Badon (- 1673)
   Marie de Marteau
   Servais Henrot (- 1656)
Theux, Marquisat de Franchimont, Principauté de Liège, Région de Wallonie
   Catherine Lolhier
   Henry Henrot
   Jacques Henrot (1592 - 1673)
   Marie Badon (- 1673)
   Marie de Marteau
   Servais Henrot (- 1656)
Thorshälla s:n., Södermanland
   Abraham Laurentii Kolmodin (1681 - 1737)
   Andreas Alander (1615 - 1671)
   Ericus Erici Kolmodinus (1589 - 1649)
   Ericus Kolmodinus (1630 - 1665)
   Johannes Erici Mozelius (- 1705)
   Laurentius Erici Kolmodinus (1620 - 1697)
Thorshälla s:n., Thorshälla Prästgård, Södermanland
   Maria Kolmodina (1670 - )
   Nicolaus Laurentii Kolmodinus (1674 - 1717)
Thorsåker s:n., Gestrikland
   Ericus Gabrielis Emporagrius (1606 - 1674)
   Ericus Jonæ Fluur Emporagrius (1617 - 1695)
   Ericus Svenonius (Emporagrius) (1537 - 1612)
   Johannes Jonæ Fluur
   Jonas Johannis Fluur (1572 - 1668)
   Nicolaus Petri Gewalius (- 1680)
   Petrus Jonæ Fluur
Thorsåker s:n., Hoo, Gestrikland
   Margaretha Larsdotter (1543 - 1617)
Thorsåker s:n., Södermanland
   Anna Christina Oljeqvist (1768 - 1832)
Thorsåker s:n., Thorsåkers Prästgård, Gestrikland
   Abel Ericsson (1580 - 1654)
   Anna Erici Emporagria (1588 - )
   Gabriel Erici Emporagrius (1565 - 1632)
   Israël Erici Emporagrius (1575 - 1653)
   Margaretha Larsdotter (1543 - 1617)
   Nicolaus Erici Emporagrius (1567 - 1642)
Thorsåkers Prästgård, Gestrikland
   Ericus Svenonius (Emporagrius) (1537 - 1612)
   Margaretha Larsdotter (1543 - 1617)
Tjällmo s:n., Ansebo, Östergöthland
   Birgitta Catharina Andersdotter Köhler (1751 - 1793)
Tjällmo s:n., Christinefors, Östergöthland
   Beata Andersdotter Köhler (1796 - )
Tjällmo s:n., Hättorp, Östergöthland
   Peter Mikaelsson Grell (1694 - 1743)
Tjällmo s:n., Hättorps Bruk, Östergöthland
   Carl Carlsson Grell (1765 - 1817)
Tjällmo s:n., Johannisberg, Östergöthland
   Johan Zackrisson Köhler (1736 - 1806)
Tjällmo s:n., Kovertorps ägor, Östergöthland
   Sarah Lisa Andersdotter Köhler (1784 - 1809)
Tjällmo s:n., Kulla ägor, Östergöthland
   Catharina Johansdotter (1768 - 1825)
Tjällmo s:n., Mostugan, Östergöthland
   Anders Andersson Köhler (1758 - 1817)
Tjällmo s:n., Skönnarbo, Östergöthland
   Anders Andersson Köhler (1758 - 1817)
   Anders Christiansson Köhler (1715 - 1766)
   Anna Andersdotter Qwarfordt (1640 - 1712)
   Birgitta Catharina Andersdotter Köhler (1751 - 1793)
   Birgitta Christiansdotter Köhler (1724 - 1800)
   Christian Andersson Köhler (1750 - 1789)
   Christian Hansson Köhler (1674 - 1749)
   Christina Nilsdotter (1726 - 1813)
   Frans Christiansson Köhler (1711 - 1763)
   Hans Johansson Strömberg (1720 - 1785)
   Johan Christiansson Köhler (1709 - 1769)
   Maria Kristina Eriksdotter Fahlberg
   Sarah Lisa Andersdotter Köhler (1784 - 1809)
Tjällmo s:n., Skönnarbo, Östergötland
   Carl Johan Andersson (1827 - 1862)
   Elisabeth Andersdotter (1786 - 1860)
   Jacob Andersson Köhler (1786 - 1832)
Tjällmo s:n., Tyle, Östergöthland
   Johanna Claesdotter Musquin (- 1722)
Tjällmo s:n., Änga, Östergöthland
   Daniel Pehrsson Engnell (1716 - 1783)
Tjällmo s:n., Östergöthland
   Anders Bruse (1729 - 1780)
   Anna Catharina Jacobsdotter Doublet (1728 - )
   Birgitta Christiansdotter Köhler (1724 - 1800)
   Birgitta Frantz (1685 - 1764)
   Carin Månsdotter (1701 - 1779)
   Catharina Johansdotter Grell (1719 - 1795)
   Catharina Johansdotter (1768 - 1825)
   Christina Nilsdotter (1726 - 1813)
   Daniel Pehrsson Engnell (1716 - 1783)
   Elias Qvarfordt (1714 - 1773)
   Herman Hermansson Schult (1714 - 1743)
   Jana Brita Bergholtz (1723 - 1783)
   Johan Hermansson (1725 - 1761)
   Margaretha Charlotta Hansdotter Toll (1770 - 1848)
   Nils Andersson (1671 - 1741)
   Sara Carlsdotter Björling (1721 - 1760)
Tobolsk, Sibirien, Ryssland
   Abel Emporagrius (1682 - 1712)
Tofteryd s:n., Götaströms Bruk, Småland
   Fredric Carlsson Tolf (1726 - 1770)
Torstuna s:n., Uppland
   Anna Catharina Hydrén (1733 - 1767)
   Eric Waldius (1704 - 1777)
   Margaretha Catharina Waldia (1762 - 1819)
   Regina Waldia (1762 - 1839)
Tryserum s:n., Henriksborg, Östergötland
   Eva Sophia Wernqvist (1838 - 1926)
Tryserum s:n., Hillersätter, Östergötland
   Inga Haraldsdotter Lindgren (1802 - 1863)
   Petter Niclas Nilsson Wernqvist (1800 - 1864)
Tryserums s:n., Östergöthland
   Nils Ekström (1732 - 1791)
Tyska S:ta Gertruds fs., Stockholm
   Jacob Thede (1676 - )
   Thomas Thomæ Hiep (1660 - 1695)
Tåby s:n., Hagen, Östergötland
   Eva Sophia Wernqvist (1838 - 1926)
Törnewalla s:n., Herrbeta ägor, Östergötland
   Anders Fredrik Johannesson Herb (1832 - )
   Birgitta Christina Johannesdotter Herb (1821 - 1899)
   Lars Jacob Johannesson Herb (1825 - 1866)
Törnewalla s:n., Östergötland
   Anna Christina Jonsdotter (1783 - 1815)
   Anna Sophia Roos (1830 - 1900)
   Birgitta Christina Olofsdotter (1789 - 1860)
   Carl Johan Andersson (1827 - 1862)
   Johannes Nilsson Herb (1788 - 1872)
   Nils Johan Johannesson Herb (1812 - )
   Olaus Johannesson Herb (1818 - )
   Sarah Lisa Johannesdotter Herb (1816 - )
Tösse s:n., Dalsland
   Jonas Gyllenspetz (1717 - 1762)
Tösse s:n., Vitlanda Bruk, Dalsland
   Olof Ericsson Bock (1758 - 1809)
Uddewalla, Bohuslän
   Christina Bruun (1726 - 1799)
   Christina Knape (1721 - 1747)
   Johannes Arvidsson Grund (- 1762)
   Magdalena Koch
   Michaël Koch (1715 - 1789)
Umeå s:n., Umeå, Westerbotten
   Ericus Johannis Fluur (1697 - 1757)
Umeå s:n., Westerbotten
   Anna Burman (1704 - 1757)
Umeå, Westerbotten
   Brita Andersdotter Gerzonia (1660 - 1744)
Undenäs s:n., Forswiks Bruk, Westergöthland
   Elisabeth Andersdotter Schult (1673 - 1700)
   Johan Hermansson Schult (1724 - 1791)
   Johan Matsson Drugge (1705 - )
Undenäs s:n., Åboholm, Westergöthland
   Mårten Johansson Godo (1719 - 1786)
Uppsala domkyrkoförsamling, Uppland
   Andreas Olofsson Norrelius (1679 - 1749)
   Anna Christina von Friesendorff (1726 - 1745)
Uppsala slott, Uppland
   Olof von Nackreij (1728 - 1783)
Uppsala, Uppland
   Andreas Olofsson Norrelius (1679 - 1749)
   Anna Catharina Hydrén (1733 - 1767)
   Christina Elisabeth Kammecker (1737 - 1792)
   Claes Jakob von Wallvijk (1763 - 1792)
   Elisabeth Erici Emporagria (1638 - 1662)
   Elsa Maria von Hermansson (1719 - 1794)
   Gabriel Emporagrius Lillieflycht (1639 - 1690)
   Georg Wilhelm Kammecker (1739 - )
   Jacob Waldius (1660 - 1733)
   Johannes Låstbom (1732 - 1802)
   Margaretha Benzelia Benzelstierna (1708 - 1772)
   Margaretha Catharina Waldia (1712 - 1788)
   Margaretha Catharina Waldia (1762 - 1819)
   Mattias Asp (1696 - 1763)
   Pehr Fabian Aurivillius (1756 - 1829)
Uppsala
   Israël Kolmodin (1643 - 1709)
   Margaretha Hoffwenia
Uskela, Åbo o. Björneborgs län, svenska Finland
   Ericus Kolmodinus (1630 - 1665)
Wadstena s:n., Wadstena, Östergöthland
   Catharina Hjortberg (1719 - 1790)
   David Köhler (1751 - 1805)
   Johan Christiansson Köhler (1709 - 1769)
   Johan Gustaf Köhler (1743 - 1801)
Wadstena, Östergöthland
   Erich Anders Schenberg (1759 - 1806)
   Jacob Israel Köhler (1733 - 1801)
   Jacobina Maria Köhler (1790 - 1843)
Waksala s:n., Uppland
   Elisabeth Gyllengahm (1717 - 1764)
   Jacob Waldius (1709 - 1779)
Walbo s:n., Gestrikland
   Nicolaus Servasson Herou (- 1685)
Warnums s:n., Östervik, Wermland
   Peter Knöppel (1684 - 1710)
   Sarah Engel Knöppel (1707 - 1757)
Wermland
   Elin Paulina Olsdotter (1589 - 1668)
   Magnus Roos af Hjelmsäter (1686 - 1730)
   Maria Edberg (1658 - )
Westanfors s:n., Westanfors Bruk, Wästmanland
   Catharina Lindh (1706 - 1789)
   Johan Petersson Cosswa (1708 - 1783)
Westanfors s:n., Wästmanland
   Ericus Johannis Sundius (1623 - 1700)
Westergarn s:n., Gotland
   Axel Kolmodin (1722 - 1791)
   Magdalena Maria Kahl (1740 - 1765)
Westerljung s:n., Södermanland
   Carl Gustaf Oljeqvist (1785 - 1837)
   Carl Gustaf Reinhold Oljeqvist (1827 - )
   Carl Johan Oljeqvist (1818 - 1853)
   Maria Jansdotter (1792 - 1879)
Westerlösa s:n., Westerlösa skattegård, Östergötland
   Anna Lovisa Andersdotter Swärd (1826 - 1870)
   Carolina Andersdotter Swärd (1841 - )
   Per August Högberg Svärd (1833 - )
Westerlösa s:n., Östergöthland
   Sven Sandberg Dryselius (1715 - 1778)
Westerås Domkyrka
   Johannes Petri Brodinus (1619 - 1680)
Westerås domkyrkoförsamling, Wästmanland
   Sven Bröms (1612 - 1693)
Westerås, Wästmanland
   Elisabeth Christina Beurling (1727 - 1751)
   Erik Agorelius (1709 - 1766)
   Johannes Petri Brodinus (1619 - 1680)
Westra Husby s:n., Östergöthland
   Catharina Retzia (1699 - 1762)
   Johannes Jacobsson Köhler (1687 - 1751)
Westra Tollstad, Östergöthland
   Samuel Magni Echman (1691 - 1748)
Westra Wingåker s:n., Högsjö Bruk, Södermanland
   Johan Olofsson Humla (1705 - 1736)
Westra Wingåker s:n., Spånga Bruk, Södermanland
   Brita Månsdotter (1718 - 1774)
Westra Wingåker s:n., Westra Wingåker, Södermanland
   Anna Cajsa Nilsdotter Orre (1719 - 1761)
   Brita Andersdotter Mollberg (1735 - 1810)
   Johan Andersson Köhler (1709 - 1791)
   Johan Hermansson Schult (1724 - 1791)
Wikingstad s:n., Östergöthland
   Elisabeth Holstensdotter Swartling (1723 - 1788)
   Johan Busch
Wiklau s:n., Ollajvs, Gotland
   Birgitta Christina Jacobsdotter Clerck (1703 - 1747)
Wisby domkyrka, Gotland
   Israël Kolmodin (1643 - 1709)
Wisby, Gotland
   Anna Helena Hejdenberg (1748 - 1828)
   Birgitta Catharina Kolmodin (1747 - 1835)
   Birgitta Christina Jacobsdotter Clerck (1703 - 1747)
   Carl Gustaf Lutteman (1768 - 1806)
   Carl Herlitz (1754 - 1804)
   Carl Michaelsson Kolmodin (1681 - 1755)
   Carl Sörensson Lindenlöf (1715 - 1775)
   Christina Elisabeth Dubbe (1767 - 1835)
   Christina Margaretha Schreiber (1771 - 1825)
   David Diedrich Schreiber (1733 - 1812)
   Elisabeth Mårtensdotter Facht (1725 - 1804)
   Elisabeth Sophia Schreiber (1788 - 1852)
   Eva Carolina von Segebaden (1759 - 1843)
   Gabriel Thimoteus Herlitz (1764 - 1812)
   Helena Catharina Kolmodin (1743 - 1819)
   Israël Kolmodin (1643 - 1709)
   Israel Kolmodin (1749 - 1820)
   Jacob Christofferson Neuman (1740 - 1787)
   Johanna Catharina Nilsdotter Butendorff (1759 - 1832)
   Johanna Catharina Schreiber (1773 - 1804)
   Johanna Margaretha Johansdotter Kahl (1707 - 1784)
   Lona Maria Schreiber (1784 - 1859)
   Magdalena Maria Kahl (1740 - 1765)
   Maria Pettersdotter Westöö (1749 - 1807)
   Martin Kammecker (1698 - 1757)
   Michaël Cosswa Anckarsvärd (1742 - 1838)
   Michael Israelsson Kolmodin (1745 - 1805)
   Michael Michaelsson Kolmodin (1680 - 1751)
Wisnum s:n., Crontorp herrgård, Wermland
   Anna Sofia Geijer (1743 - 1799)
Wisnum s:n., Wermland
   Anna Christina Kihlqvist (1732 - 1807)
   Niklas Kolmodin (1735 - 1773)
Wist s:n., Östergöthland
   Eva Charlotta Forselius (1769 - )
Wrena s:n., Wrena, Södermanland
   Christina Andersdotter Sundström (1732 - 1809)
Wreta Kloster, Brink, Östergöthland
   Hans Påfwelsson (1669 - 1729)
Wreta Kloster, Östergöthland
   Brita Samuelsdotter Runsten (1721 - 1766)
   Clara Lisa Wallendahl (1762 - 1827)
   Lars Ringqvist Bjerbom (1767 - 1810)
   Peter Larsson Bjerbom (1787 - )
Wreta Kloster, Östergötland
   Anders Larsson Bjerbom Swärd (1798 - )
   Anna Margaretha Larsdotter Bjerbom (1805 - 1838)
Wåla härad, Uppland
   Eric Waldius (1704 - 1777)
   Jacob Waldius (1709 - 1779)
   Johannes Waldius (1710 - 1781)
Wåmga s:n., Bottebo, Östergöthland
   Jon Swensson (1732 - 1799)
Wånga s:n., Arlebrunn, Östergöthland
   Jon Swensson (1732 - 1799)
Wånga s:n., Berga, Östergöthland
   Sissela Hansdotter (1647 - 1677)
Wånga s:n., Björkeberg, Östergöthland
   Catharina Retzia (1699 - 1762)
Wånga s:n., Carstorp, Östergöthland
   Margaretha Hansdotter (1700 - 1780)
   Olof Olofsson (1710 - 1757)
Wånga s:n., Hunnekulla, Westergöthland
   Matthias Jacobsson Falleij (1658 - 1738)
Wånga s:n., Jogestorp, Östergöthland
   Margaretha Olofsdotter (1736 - 1801)
Wånga s:n., Kilinge, Östergöthland
   Jon Jonsson (1766 - 1820)
Wånga s:n., Klockaregården, Östergöthland
   Ingeborg Jonsdotter (1656 - 1698)
   Kerstin Jonsdotter (1663 - 1710)
Wånga s:n., Käslinge Storgård, Östergöthland
   Joen Påfwelsson (1684 - 1762)
Wånga s:n., Norra Torlunda, Östergöthland
   Jon Jonsson (1766 - 1820)
Wånga s:n., Orga, Östergöthland
   Christiern Andersson Köhler (1705 - 1779)
Wånga s:n., Ruda, Östergöthland
   Elin Israelsdotter (1671 - 1739)
   Jon Olofsson (1655 - 1721)
   Maria Månsdotter (1661 - )
Wånga s:n., Sunkersta, Östergöthland
   Elin Israelsdotter (1671 - 1739)
Wånga s:n., Tolskiep, Östergöthland
   Botil Jönsdotter (1673 - 1724)
   Ebbe Halfwardsson (- 1673)
   Jöns Joensson (- 1682)
   Swen Ebbesson (- 1700)
   Swen Joensson (1604 - 1664)
Wånga s:n., Torp, Östergöthland
   Anna Påfwelsdotter (1682 - 1776)
   Botil Jönsdotter (1673 - 1724)
   Hans Påfwelsson (1669 - 1729)
   Joen Påfwelsson (1684 - 1762)
   Kerstin Jonsdotter (1663 - 1710)
   Kierstin Olofsdotter (1660 - 1726)
   Lars Olofsson (- 1732)
   Margaretha Olofsdotter (1648 - 1735)
   Olof Pehrsson (1627 - 1698)
   Sissela Hansdotter (1647 - 1677)
Wånga s:n., Westra Torp, Östergöthland
   Jon Olofsson (1655 - 1721)
   Lars Olofsson (- 1732)
   Margaretha Hansdotter (1700 - 1780)
   Påfwel Ebbesson (- 1717)
Wånga s:n., Ökenkärr, Östergöthland
   Anna Påfwelsdotter (1682 - 1776)
   Simon Göransson Servaskij (1685 - 1781)
Wånga s:n., Östergöthland
   Anna Elisabeth Köhler (1730 - 1788)
   Anna Påfwelsdotter (1682 - 1776)
   Birgitta Jonsdotter (1778 - 1841)
   Botil Jönsdotter (1673 - 1724)
   Catharina Retzia (1699 - 1762)
   Elin Israelsdotter (1671 - 1739)
   Hans Påfwelsson (1669 - 1729)
   Ingeborg Jonsdotter (1656 - 1698)
   Johannes Jacobsson Köhler (1687 - 1751)
   Jon Olofsson (1655 - 1721)
   Jon Swensson (1732 - 1799)
   Jöns Joensson (- 1682)
   Kerstin Jonsdotter (1663 - 1710)
   Kierstin Olofsdotter (1660 - 1726)
   Lars Olofsson (- 1732)
   Lovisa Ulrika Köhler (1736 - 1805)
   Margaretha Hansdotter (1700 - 1780)
   Margaretha Olofsdotter (1648 - 1735)
   Margaretha Olofsdotter (1736 - 1801)
   Maria Månsdotter (1661 - )
   Olof Olofsson (1710 - 1757)
   Påfwel Ebbesson (- 1717)
   Simon Göransson Servaskij (1685 - 1781)
   Sissela Hansdotter (1647 - 1677)
   Swen Ebbesson (- 1700)
   Sven Sandberg Dryselius (1715 - 1778)
Wårdsberg s:n., Östergötland
   Anna Sophia Roos (1830 - 1900)
Wårviks s:n., Kessviken, Dalsland
   Petrus Brynolphi Kjellin (1662 - 1720)
Våxnäs gård, Carlstad, Wermland
   Anna Elisabeth Wennerstierna (1734 - 1788)
Wänersborg, Westergötland
   Christina Bruun (1726 - 1799)
Vänge s:n., Bärby, Uppland
   Andreas Olofsson Norrelius (1679 - 1749)
   Anna Christina von Friesendorff (1726 - 1745)
Wärmdö s:n., Stockholm
   Gustaf Oljeqvist (1762 - 1795)
   Maria Elisabeth Sjöberg (1758 - 1808)
Wärna s:n., Löfdalen, Östergöthland
   Arvid Jeremiaesson Mählstedt (1749 - )
   Catharina Petersdotter Lindblom (1780 - 1861)
   Christoffer Jeremiaesson Wessén (1751 - )
   Kierstin Jeremiaesdotter (1755 - )
   Maria Jeremiaesdotter Kongsberg (1745 - 1821)
   Nils Jeremiaesson Kongsberg (1748 - )
Wärna s:n., Löfdalen, Östergötland
   Olof Quist (1776 - 1834)
Wärna s:n., Östergöthland
   Catharina Jeremiaesdotter Kongsberg (1746 - )
   Jeremiae Christoffersson Kongsberg (1722 - 1804)
   Kierstin Nilsdotter Werling (1721 - 1795)
   Maria Jeremiaesdotter Kongsberg (1745 - 1821)
   Marta Andersdotter (1751 - 1808)
   Martha Jonsdotter (- 1740)
   Niels Werling (1694 - 1731)
   Peter Lindblom (1737 - 1798)
Wärna s:n., Östergötland
   Axel Salomon Quist (1822 - )
   Maria Petersdotter Lindblom (1777 - 1838)
   Olof Quist (1776 - 1834)
   Petter Niclas Nilsson Wernqvist (1800 - 1864)
Wärnamo s:n., Carlsfors, Småland
   Jonas Thoursie (1749 - 1837)
Värnamo s:n., Småland
   Carl Carlsson Tolf (1714 - 1751)
   Sarah Elisabeth Bergholtz (1725 - 1770)
Wästmanland
   Cathrina Swensdotter
   Christina Catharina Hansdotter (1824 - )
   Christina Larsdotter (1799 - 1875)
   Erich Johansson (Mård) (1813 - )
   Hans Johansson (1798 - 1853)
   Johannes Nilsson (Ståhl) (1826 - )
   Lars Börjesson Körning
   Lars Börjesson
   N.N. Nilsdotter Körning
Wästra Eds s:n., Eds Bruk, Småland
   Catharina Johansdotter Cochois (1638 - 1731)
Wästra Eds s:n., Tjusts härad, Småland
   Catharina Andersdotter Schult (1662 - 1735)
   Elisabeth Piersdotter (- 1673)
   Johanna Andersdotter Schult (1669 - 1745)
Växjö, Småland
   Jacobus Serenius (1700 - 1776)
   Ulrica Ehrenlund (1716 - 1742)
Yxnerum s:n., Borkhult, Östergöthland
   Anna Johansdotter Rockström (1767 - 1828)
Yxnerum s:n., Salveda, Östergöthland
   Anna Johansdotter Rockström (1767 - 1828)
Yxnerum s:n., Östergöthland
   Anna Johansdotter Rockström (1767 - 1828)
   Jacob Fransson Köhler (1744 - 1814)
Å s:n., Åkerby Prästgård, Östergöthland
   Ulrika Carolina Ekström (1772 - 1821)
Åbo domkyrka, Egentliga Finland, svenska Finland
   Brita Eleonora Lillieflycht (1685 - 1736)
   Olof Wallenstierna (1672 - 1740)
Åbo, Egentliga Finland, svenska Finland
   Brita Eleonora Lillieflycht (1685 - 1736)
   Olof Wallenstierna (1672 - 1740)
Åkerby Gårdeby s:n., Östergöthland
   Anna Bergenstråhle (1723 - 1804)
   Lars Låstbom (1718 - 1799)
Åkers s:n., Södermanland
   Daniel Piette (1631 - 1692)
Åkers Styckebruk, Strängnäs, Södermanland
   Catharina Fassing (1630 - 1707)
   Maria Samuelsdotter Herou (1657 - 1741)
Ålberga Bruk, Södermanland
   Marie Badon (- 1673)
Åmål, Dalsland
   Lisa Christina Kuhlau (1722 - 1785)
   Maria Catharina Löwenhielm (1740 - 1804)
Ångermanland
   Jonas Johannis Fluur (1572 - 1668)
Åtvids s:n., Edshyttan, Östergöthland
   Catharina Petersdotter Lindblom (1780 - 1861)
Åtvids s:n., Östergötland
   Inga Haraldsdotter Lindgren (1802 - 1863)
   Johan Alfred Wernqvist (1832 - )
Älvestad s:n., Östergöthland
   Carl Israel Lindhagen (1789 - 1839)
Älvsborg, Göteborg
   Johan Waldenström (1695 - 1758)
Älvsborg, Westergöthland
   Maria Grund (1695 - 1755)
Ödeshög s:n., Svembs Bossgård, Östergöthland
   Anna Hindrichsdotter Herou (1695 - 1766)
Ödeshög s:n., Östergöthland
   Anna Hindrichsdotter Herou (1695 - 1766)
   Samuel Magni Echman (1691 - 1748)
Ökna s:n., Småland
   Eric Andersson Lundahl (1767 - 1843)
Örebro, Nerike
   Catharina Jönsdotter Uhrwäder (- 1771)
   Catharina Nicolausdotter Herou (1660 - )
Ösmo k:a., Strängnäs stift, Södermanland
   Maria Björnklou (1655 - 1696)
Össeby-Garn s:n., Stockholm
   Ericus Kohlbeckius (- 1739)
Österfärnebo s:n., Gestrikland
   Elisabeth Bengtsdotter Hedberg (1707 - 1795)
   Eric Ericsson Stadigbror (1683 - )
   Helena Christoffersdotter Herou (1685 - 1763)
   Johan Clausson Goude (1704 - 1739)
   Per Hansson Goliat (1685 - 1747)
Österfärnebo s:n., Oppsjö, Gestrikland
   Bengt Ericsson Stadigbror Hedberg (1683 - 1763)
   Elisabet Erichsdotter (1653 - 1726)
   Elisabeth Bengtsdotter Hedberg (1707 - 1795)
   Helena Christoffersdotter Herou (1685 - 1763)
   Helena Johansdotter Goude (1687 - 1751)
   Kerstin Johansdotter (1668 - 1744)
   Per Andersson Pierrou (1728 - 1807)
   Per Hansson Goliat (1685 - 1747)
   Peter Gabrielsson Pierrou (1686 - 1768)
   Sarah Christoffersdotter Herou (1679 - 1758)
Österfärnebo s:n., Stålbo, Gestrikland
   Christoffer Hindrichsson Herou (1644 - 1717)
Östergöthland
   Anna Hindrichsdotter Boivie (1635 - 1707)
   Anna Håkansdotter (1675 - 1751)
Östergötland
   Christina Helena Olsdotter Quist (1817 - 1891)
Österwåla s:n., Aspnäs Gård, Uppland
   Catharina Antina Schönberg (1719 - 1759)
   Eric Waldius (1704 - 1777)
Österwåla s:n., Uppland
   Beata Margaretha Frondin (1685 - 1764)
   Jacob Waldius (1660 - 1733)
   Margaretha Catharina Waldia (1712 - 1788)
Östra Eneby s:n., Marieborg, Östergötland
   Anna Lovisa Andersdotter (1864 - 1941)
Östra Harg s:n., Idingstad frälsegård, Östergöthland
   Ingeborg N.N. (1727 - 1782)
Östra Harg s:n., Östergöthland
   Ingeborg N.N. (1727 - 1782)
Östra Husby s:n., Norrköping, Östergöthland
   Margaretha Elisabeth Oljeqvist (1776 - 1822)
   Olof Nilsson (1770 - 1828)
Östra Husby s:n., Norrköping, Östergötland
   Birgitta Maria Olofsdotter (1812 - 1893)
   Olof Nilsson (1770 - 1828)
Östra Husby s:n., Skenäs kungsgård, Östergöthland
   Eva Juliana von Roland (1726 - 1767)
Östra Skrukeby s:n., Fagerbjärke, Östergötland
   Birgitta Christina Olofsdotter (1789 - 1860)
Östra Skrukeby s:n., Hageby, Östergöthland
   Margaretha Olofsdotter (1736 - 1801)
Östra Skrukeby s:n., Östergöthland
   Birgitta Jonsdotter (1778 - 1841)
   Göran Olofsson Hag (1779 - 1852)
Östra Skrukeby s:n., Östergötland
   Anna Christina Jonsdotter (1783 - 1815)
   Johannes Nilsson Herb (1788 - 1872)
   Olof Göransson Roos (1805 - )
Östra Wingåker s:n., Krämbols Bruk, Södermanland
   Christiern Erichsson Grubb (1700 - 1728)
Övfre Fornby, Dalarna
   Per Andersson Pierrou (1728 - 1807)